Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Podróż za niejeden uśmiech

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz: podróż za niejeden uśmiech

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz (1928–2021) Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz (1928–2021) Filip Blażejowski / Forum
Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz połączył role świetnego saksofonisty, utalentowanego kompozytora oraz wykształconego filmowca, dając polskiemu kinu i telewizji najbardziej chwytliwe tematy.

Znaczenie zmarłego właśnie w wieku 93 lat Jerzego Matuszkiewicza można mierzyć listą obecności. Brał udział w Jazz Campingach na Kalatówkach, współorganizował pierwsze Zaduszki Jazzowe w Krakowie, występował na pierwszym jazzowym festiwalu w Sopocie, zakładał najważniejszą formację dla rodzącego się środowiska – krakowsko-łódzkich Melomanów. Ale najlepiej mierzy się to znaczenie tematami. W telewizji to m.in. „Wojna domowa”, „Stawka większa niż życie”, „Kolumbowie”, „Czterdziestolatek”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Janosik”, „Alternatywy 4”.

Polityka 32.2021 (3324) z dnia 03.08.2021; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Podróż za niejeden uśmiech"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022