Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Władcy muz

Kto i jak kreuje dziś nasze muzyczne gusty

Spotify uzyskało patent na algorytmy monitorujące głos użytkowników oraz dźwięki z ich otoczenia. Spotify uzyskało patent na algorytmy monitorujące głos użytkowników oraz dźwięki z ich otoczenia. Mirosław Gryń / Polityka
Wraz z rosnącą popularnością słuchania w streamingu mnożą się pytania. Czy sprzedawcy nas podsłuchują? Czy nie manipulują naszymi gustami? Nie pogłębiają nierówności?
Serwisy streamingowe – obok Spotify (365 mln użytkowników w 178 krajach świata) także Apple Music (70 mln) czy Amazon Music (55 mln) – już teraz oskarża się o manipulacje i pogłębianie nierówności.Wavebreakemedia/PantherMedia Serwisy streamingowe – obok Spotify (365 mln użytkowników w 178 krajach świata) także Apple Music (70 mln) czy Amazon Music (55 mln) – już teraz oskarża się o manipulacje i pogłębianie nierówności.

Ponad 120 wykonawców podpisało się w maju pod listem otwartym, w którym ostro krytykowali największą muzyczną platformę streamingową na świecie. Tym razem nie chodziło jednak o wypłacane artystom tantiemy. „Spotify twierdzi, że technologia potrafi rozpoznać stan emocjonalny, płeć, wiek czy akcent słuchacza, aby dzięki temu podsuwać mu lepsze rekomendacje. To niebezpieczne naruszenie prywatności i praw człowieka. Nie powinno z niej korzystać ani Spotify, ani żadna inna firma” – ostrzegali wspólnie m.

Polityka 34.2021 (3326) z dnia 17.08.2021; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Władcy muz"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >