Kultura

Szymanowski wszędzie

Karol Szymanowski (1882-1937) Karol Szymanowski (1882-1937)
Na estradach, w TVP Kultura, w Internecie...
„Największy po Chopinie” – tak nazywano go jeszcze za życia. W ostatnich latach odkrywany przez melomanów świata, dziś i na polskich estradach odzyskuje należne mu miejsce.

Rok Szymanowskiego wchodzi w apogeum obchodów – 29 marca przypada 70 rocznica śmierci kompozytora. Co się będzie wówczas (i przez cały rok) działo w operach, filharmoniach i na innych scenach – trudno zliczyć. Wyczerpujące informacje na ten temat można odnaleźć na stronach www.culture.pl i www.polmic.pl.

Do obchodów dołączają się też media publiczne. We wszystkich programach Polskiego Radia pojawiają się audycje o Szymanowskim; najwięcej oczywiście w Dwójce, gdzie przez cały rok nadawane są cykle audycji wokół postaci i muzyki Szymanowskiego, m.in. co środę przypominany jest cykl biograficzny Teresy Chylińskiej, najwybitniejszej specjalistki w dziedzinie życia i twórczości autora „Króla Rogera”. Jesienią (1-8 października) odbędzie się Festiwal Muzyczny Polskiego Radia „Szymanowski i jego Europa”, którego Dwójka jest organizatorem.

W TVP Kultura obchody skoncentrują się w tygodniu 23-29 marca. Poza sfilmowanymi lub transmitowanymi koncertami w te dni pokazane zostaną ciekawe filmy dokumentalne.

TVP przygotowuje też wspaniały prezent dla internautów – nie tylko na dziś, lecz na stałe. 23 marca rusza serwis www.szymanowski.itvp.pl, jak zapowiadają jego twórcy – prawdopodobnie najbogatszy na świecie pod względem treści audio i wideo. Będą tam dostępne materiały archiwalne, programy telewizyjne, także te emitowane w „Tygodniu z Szymanowskim”; będzie też wirtualny pokój odsłuchowy, w którym będzie można bezpłatnie posłuchać lub pobrać muzykę kompozytora. Znajdą się tam również wybrane listy Szymanowskiego (czytane przez Jerzego Radziwiłowicza), wywiady z artystami (m.in. Krzysztof Zanussi, Jerzy Maksymiuk, Franciszek Starowieyski) o Szymanowskim, a nawet wirtualny przewodnik po Atmie – muzeum Szymanowskiego w Zakopanem. Serwis będzie też miał wersję angielską.
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną