Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kultura

Muzyka po(p)ważna

Dobrawa Czocher i Hania Rani Dobrawa Czocher i Hania Rani Krzysztof Narożański
Dobrawa Czocher i Hania Rani podbijają świat w dziedzinie, która stanowi obszar przygraniczny klasyki i rozrywki. I stale się poszerza.
Max Richter zamiast na sceny filharmonii trafił najpierw do klubów tanecznych. Dziś jako kompozytor ma na koncie ponad milion sprzedanych płyt i miliard odtworzeń w streamingu.Mike Terry Max Richter zamiast na sceny filharmonii trafił najpierw do klubów tanecznych. Dziś jako kompozytor ma na koncie ponad milion sprzedanych płyt i miliard odtworzeń w streamingu.

Sceny sprzed 15 lat pamiętamy dokładnie: Rafał Blechacz, młodziutki zwycięzca Konkursu Chopinowskiego, podpisywał kontrakt z wytwórnią Deutsche Grammophon. Wstąpił tym samym do elitarnego klubu, obok innego Polaka Krystiana Zimermana. Mówiło się przy tej okazji wręcz o nowej fali zainteresowania muzyką poważną. Pierwsza pokonkursowa płyta Blechacza „Preludia” okazała się najwyżej notowaną nowością na polskiej liście bestsellerów, a później przez kilka tygodni utrzymywała się w ścisłej czołówce, rywalizując z płytami pop.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Kultura; s. 90
Reklama