Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Ostrożnie z Dostojewskim

Mit Dostojewskiego

Fiodor Dostojewski Fiodor Dostojewski Alamy / BEW
Fiodor Dostojewski mógłby być dziś wymarzonym idolem naszego obozu władzy. 200 lat od urodzin pisarza widać na jego przykładzie, jak prawda i niuans przegrywają z potężnym mitem.
Poza Rosją Dostojewski uważany jest za wcielenie „rosyjskiej duszy”.Shutterstock Poza Rosją Dostojewski uważany jest za wcielenie „rosyjskiej duszy”.

Na święto 11 listopada nałożyła się w tym roku okrągła, dwusetna rocznica urodzin Fiodora Dostojewskiego. To dobra okazja, żeby powrócić do tego najsłynniejszego rosyjskiego pisarza i zadać sobie kilka pytań. Kim był dla nas Dostojewski przed rokiem 1989 r., a kim stał się teraz, w pożeranej przez narodowo-katolicki populizm demokracji? Czy to przypadek, że wielkie idee Fiodora Michajłowicza w wariancie biało-czerwonym straszą na transparentach uczestników marszów niepodległości, w ogniu i dymie rac wystrzelanych przeciw rozumowi, wolności i równości?

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostrożnie z Dostojewskim"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022