Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Polska w lesie

Polski las: od martyrologii do horroru

Polski las znów nasiąka krwią, tylko tym razem Polacy nie są ofiarami, ale katami. Polski las znów nasiąka krwią, tylko tym razem Polacy nie są ofiarami, ale katami. Shutterstock
Las jest symbolem wielofunkcyjnym. Ale ostatnio głównie scenografią krwawych opowieści o współczesnej Polsce.
Spektakl „Nad Niemnem” w lubelskim Teatrze im. Osterwy.Natalia Kabanow Spektakl „Nad Niemnem” w lubelskim Teatrze im. Osterwy.

Zanim zaczął pełnić rolę azylu dla zmęczonych pandemicznymi ograniczeniami, miejscem oddechu od skażonej koronawirusem i smogiem cywilizacji, zdążył obrosnąć w symbole i znaczenia. W „Boskiej komedii” Dantego był mroczną gęstwiną i symbolem zagubionej w chaosie doczesności ludzkiej duszy, w melancholijnych komediach Szekspira – miejscem ucieczki od opresyjnej cywilizacji, sceną eksperymentów, przemian i szaleństw. W „Walden, czyli życie w lesie” Henry’ego Davida Thoreau – samotnią, w której filozof z siekierą przez dwa lata szukał połączenia z naturą, co zaowocowało kolejną książką: „Obywatelskim nieposłuszeństwem”.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Kultura; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska w lesie"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022