„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Jurna chata

Jurna chata. Inne spojrzenie na imperium „Playboya”

Hugh Hefner z „króliczkami »Playboya«”, 1966 r. Hugh Hefner z „króliczkami »Playboya«”, 1966 r. Burt Glinn/Magnum Photos / Forum
Właśnie ukazuje się w Polsce książka poświęcona imperium Hugh Hefnera, zmarłego cztery lata temu wydawcy „Playboya”. Autor patrzy na erotyczną utopię z bardzo nietypowych punktów widzenia.
Hugh na swym słynnym obrotowym łóżku – magicznym centrum chicagowskiej rezydencji, 1966 r. W sufit i ściany wmontowane były mikrofony i kamery.Burt Glinn/Magnum Photos/Forum Hugh na swym słynnym obrotowym łóżku – magicznym centrum chicagowskiej rezydencji, 1966 r. W sufit i ściany wmontowane były mikrofony i kamery.

Paul. B. Preciado, który urodził się jako Beatriz Preciado i jest nie tylko filozofem oraz badaczem kultury, ale również transpłciowym i queerowym aktywistą, przyznaje, że wcześniej „Playboy” nigdy nie stał na jego półkach. Ale wydania magazynu z lat 50. i 60. okazały się fascynujące: „Dla współczesnej myśli krytycznej »Playboy« jest tym, czym dla Marksa w XIX w. były maszyna parowa i fabryka tekstylna”. Nic zatem dziwnego, że napisana w 2010 r. „Pornotopia.

Polityka 47.2021 (3339) z dnia 16.11.2021; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Jurna chata"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021