Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Diego czy Maradona?

Maradona – bohater popkultury

Serial „Maradona – błogosławiony sen” („opowieść oparta na faktach”) pokazuje drogę piłkarza ku szczytom i ku przepaści – jak zarabiał miliony i jak na własne życzenie je tracił wraz ze zdrowiem i miłością fanów. Serial „Maradona – błogosławiony sen” („opowieść oparta na faktach”) pokazuje drogę piłkarza ku szczytom i ku przepaści – jak zarabiał miliony i jak na własne życzenie je tracił wraz ze zdrowiem i miłością fanów. Gianni Fiorito
Skomplikowaną osobowość i burzliwe życie Diego Maradony niełatwo ująć w filmowy kadr. Ale prób – dokumentalnych i fabularnych – ostatnio nie brakuje. Pokusie nie oparł się nawet Paolo Sorrentino.
Fabietto, głównemu bohaterowi filmu „To była ręka Boga” Paolo Sorrentino, obecność na meczu
Napoli pomogła oszukać przeznaczenie.Netflix Fabietto, głównemu bohaterowi filmu „To była ręka Boga” Paolo Sorrentino, obecność na meczu Napoli pomogła oszukać przeznaczenie.

Szkoda, że Maradona nie dożył premiery filmu „To była ręka Boga”. Jego życie pełne było hołdów oraz wyrazów uznania – autentycznych i wzruszających, interesownych i lizusowskich. Jednak dopiero reżyser Paolo Sorrentino, wielki fan futbolu, uchwycił neapolitański kult Diego symbolicznie, bez patosu ani padania na kolana. Argentyński geniusz piłki pojawia się w filmie w tle, mimochodem wpleciony w życie głównych bohaterów. Ale potrafi budzić emocje gorętsze niż niespełnione nastoletnie erotyczne zauroczenie.

Polityka 51.2021 (3343) z dnia 14.12.2021; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Diego czy Maradona?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >