Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Maria Konopnicka: nie taka sierotka

Maria Konopnicka sportretowana przez Marię Dulębiankę. Maria Konopnicka sportretowana przez Marię Dulębiankę. Reprodukcja Marek Bazak / EAST NEWS
Pisała utwory patriotyczne i urodziła ośmioro dzieci. Czyli matka Polka. Przez wiele lat żyła z kobietą i zwiedzała świat. Czyli wyzwolona. Maria Konopnicka, patronka roku 2022, doskonale ucieleśnia współczesne podziały.
Polityka

W biogramie i twórczości Konopnickiej dla każdego znajdzie się coś miłego – dla prawicy umiłowanie ojczyzny i „Rota”, dla lewicy emancypacja i wątek symbiotycznej, romantycznej relacji z malarką Marią Dulębianką. Tak też – sprytnie – została sformułowana uchwała w sprawie ustanowienia pisarki patronką roku 2022 w 180. rocznicę jej urodzin.

„Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, twórczynię »Roty«.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Kultura; s. 104
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022