Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

Efekt mrożący

Śpiulkolot, cringe i mrożon – młodzieżowe słowa roku

W serwisie TikTok popularne stało się emoji ze zziębniętą, wyszczerzoną, błękitną buźką, czyli mrożon. Nowy symbol krindżu, który doczekał się w Polsce swojego odpowiednika: mrozić. W serwisie TikTok popularne stało się emoji ze zziębniętą, wyszczerzoną, błękitną buźką, czyli mrożon. Nowy symbol krindżu, który doczekał się w Polsce swojego odpowiednika: mrozić. Shutterstock
Wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku zmroziły. Zwyciężył śpiulkolot, choć faworytem był cringe, a czarnym koniem jego polska wersja mrozić.
„Mówimy, że coś lub ktoś mrozi, gdy jest żenujący lub obciachowy”.PantherMedia „Mówimy, że coś lub ktoś mrozi, gdy jest żenujący lub obciachowy”.

W ścisłej czołówce głosowania internautów w przyjmowanym z rosnącym zainteresowaniem plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku zabrakło słów cringe i mrozi/mrożon. Synonimów opisujących dreszcz zażenowania. Rzecz jest o tyle zaskakująca, że bliźniacze plebiscyty w Austrii i w Niemczech wygrało właśnie słowo cringe. U nas zwycięstwo śpiulkolotu („miejsca do spania” – narzekano, że młodzież tak nie mówi) czy twojej starej (tu narzekano, że stare) opatrywane bywało w mediach społecznościowych hasłami krindżowe i mrozi.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Kultura; s. 112
Oryginalny tytuł tekstu: "Efekt mrożący"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >