Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Zawsze czujesz się jak potwór

Film „Titane”: największy skandal sezonu?

Agathe Rousselle jako androginiczna Alexia w filmie „Titane”. Agathe Rousselle jako androginiczna Alexia w filmie „Titane”. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Film „Titane” okrzyknięto jednym z największych skandali sezonu. Jego autorka, wychowana na horrorze i uodporniona przez rodziców na lęk i wstyd, udziela zaskakującej odpowiedzi na pytanie, czy płeć nas definiuje.
Kadr z filmu „Titane”.Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Kadr z filmu „Titane”.

Po premierze „Titane” media rozpisywały się, że to pierwsza w dziejach produkcja o młodej dziewczynie uprawiającej seks z samochodem, wskutek czego zabytkowy model Cadillaca zostaje ojcem poczętego dziecka. Brzmi nieźle jak na żart albo prowokację – ale na artystyczne wydarzenie? Nawet David Cronenberg w swoim filmie z 1996 r. „Crash” nie posunął się tak daleko, co jednak wystarczyło, by wzbudzić powszechną konsternację i gwizdy po pokazach.

Tymczasem „Titane” 38-letniej Julii Ducournau uhonorowano Złotą Palmą w Cannes.

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Zawsze czujesz się jak potwór"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022