Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Nam strzelać nie kazano

Nam strzelać nie kazano! Polacy znów mówią Mickiewiczem

Walenty Wańkowicz, Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale. Walenty Wańkowicz, Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale. Wikipedia
Znów mówimy Mickiewiczem. Okazało się, że to romantyzm najlepiej opowiada nam tę wojnę, kiedy w bezsilności, a czasem z bezradną złością obserwujemy cierpienie ludzi w Ukrainie.
Andrzej Seweryn recytujący wiersz Tarasa Szewczenki „Testament” podczas koncertu charytatywnego TVN.Piotr Molęcki/EAST NEWS Andrzej Seweryn recytujący wiersz Tarasa Szewczenki „Testament” podczas koncertu charytatywnego TVN.

W ostatnich latach polski romantyzm powracał w najgorszym wydaniu ze swoim mesjanizmem i kultem ofiary. Teraz jednak, w czasie wojny, okazało się, że romantyzm, a konkretnie wieszcz Adam Mickiewicz, bardzo się nam przydaje. Na początku wojny pojawiły się w mediach społecznościowych cytaty z „Reduty Ordona”, która opowiada o obronie Warszawy przed Rosjanami w czasie powstania listopadowego i powstała na podstawie relacji uczestnika, przyjaciela Mickiewicza. Patrzymy z odległości, zupełnie jak dzisiaj, na straceńczość tej walki, na imperium, które skoncentrowało gigantyczne siły przeciwko garstce obrońców, imperium na czele z carem – szatanem.

Polityka 14.2022 (3357) z dnia 29.03.2022; Kultura; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Nam strzelać nie kazano"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >