Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Nastolatki czytają Pizgacza

Nastolatki czytają Pizgacza. Co to za fenomen?

Katarzyna Barlińska Katarzyna Barlińska Piotr Pasieczny/Fotobueno/Targi Książki w Poznaniu
Na czym polega fenomen trylogii „Hell”, jej autorki Katarzyny Barlińskiej oraz platformy Wattpad? Nastolatki doskonale wiedzą, a starsi?
materiały prasowe

Ciekawe, do kogo taka kolejka? – zastanawiał się Mariusz Szczygieł na Targach Książki w Poznaniu. Okazało się, że aż tysiąc nastolatek ustawiło się do Katarzyny Barlińskiej, publikującej jako Pizgacz lub P.S. Herytiera. Czytelniczki (byli też czytelnicy) trzymały w garści gruby tom z antyczną rzeźbą na okładce. To „Start a Fire. Runda druga”. Szczygieł napisał potem w mediach społecznościowych, że był to krzepiący widok, bo dowodził, że dzieciaki chcą czytać i może nawet w przyszłości nie przestaną.

Barlińska – Pizgacz – zaczęła pisać, kiedy miała 15 lat, teraz ma 20 i jest najjaśniejszą gwiazdą platformy Wattpad, obserwuje ją 129 tys. osób, a każdy z jej tekstów ma miliony odsłon. Z Wattpada trafiła do wydawnictw Editio i BeYa, które wydały „Start a Fire. Runda pierwsza” i „Start a Fire. Runda druga”, czyli dwie części pierwszego tomu jej przewidzianej na sześć części trylogii „Hell”; każda część to 600 stron tekstu. Obie rundy „SAF” okupują od kilku miesięcy pierwsze miejsca listy bestsellerów Empiku. Barlińska, na stronie wydawnictwa przedstawiana jako studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, planuje wydać w ciągu dwóch lat 10 książek. A potem? To się jeszcze zobaczy.

Platforma Wattpad ruszyła w 2006 r. i jest miejscem, w którym można publikować opowiadania, wiersze, fanfiction, czyli opowieści o idolach, a także pomysły na scenariusze filmowe. I – co najważniejsze – od razu dostaje się reakcje na swój tekst. Użytkownicy dodają swoje uwagi i przede wszystkim piszą, czy chcą czytać dalej. Pizgacz vel Herytiera teraz publikuje w odcinkach trzecią część trylogii „Hell”. Odsłon ma ponad 10 mln, 16 tys. komentarzy. I nie, nie pod kolejnymi odcinkami.

Polityka 17.2022 (3360) z dnia 19.04.2022; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Nastolatki czytają Pizgacza"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama