Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Muzyka uciśniona

Muzyka uciśniona. Pora lepiej poznać ukraińskich kompozytorów

Kijowska Symfoniczna Orkiestra koncertowała w kwietniu 2022 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Kijowska Symfoniczna Orkiestra koncertowała w kwietniu 2022 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. materiały prasowe
W ramach solidarności z sąsiadami Polska podjęła bojkot rosyjskiej muzyki. Warto wiedzieć, że dla Ukraińców ten protest ma dwa powody. Pierwszy, oczywisty – wojna. Drugi to odreagowanie wieków brutalnej kulturowej kolonizacji.
Dmytro Bortnianski (1751–1825), kompozytor, śpiewak i dyrygent pochodzenia łemkowskiego, twórca oper, muzyki instrumentalnej oraz religijnej.DP Dmytro Bortnianski (1751–1825), kompozytor, śpiewak i dyrygent pochodzenia łemkowskiego, twórca oper, muzyki instrumentalnej oraz religijnej.

Byliśmy w unii z wami i z Litwą. Bohdan Chmielnicki [w ramach ugody perejasławskiej z 1654 r.] wyprowadził nas z niej i oddał pod władzę carowi. Teraz widzimy, jak wielka to była pomyłka: Polska i Litwa są w Unii Europejskiej, a Rosja napada na nas” – mówił czołowy kompozytor ukraiński Wałentyn Sylwestrow w Filharmonii Narodowej przed prawykonaniem swojego nowego „Psalmu” na chór (powstałego na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza).

W istocie, właśnie owa ugoda to początek dramatu.

Polityka 20.2022 (3363) z dnia 10.05.2022; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Muzyka uciśniona"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >