Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

Wychodził na miasto po tekst

Wychodził na miasto po tekst. Warszawa oczami Mirona Białoszewskiego

Teatr Osobny: Ludmiła Murawska w roli Kleopatry, 1961 r. Teatr Osobny: Ludmiła Murawska w roli Kleopatry, 1961 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
W nieznanych prasowych tekstach sprzed czasu cenzury Miron Białoszewski pokazuje prawdziwą powojenną Warszawę i jej mieszkańców. To część nieformalnych obchodów stulecia urodzin poety i pisarza.
Teatr Osobny: Miron Białoszewski jako Hamlet z Ludmiłą Murawską jako Ofelią, 1961 r.Narodowe Archiwum Cyfrowe Teatr Osobny: Miron Białoszewski jako Hamlet z Ludmiłą Murawską jako Ofelią, 1961 r.

W setną rocznicę urodzin Mirona Białoszewskiego 30 czerwca Poczta Polska wypuściła znaczek z wizerunkiem poety. Tego samego dnia otworzyła się w warszawskim Muzeum Woli wystawa „Białoszewski nieosobny”. Ten 30 czerwca jest trochę umowny, bo zdaje się, że Białoszewski urodził się 30 lipca 1922 r., ale jego ojciec ze stryjem, kiedy poszli do parafii go zapisać, to nie pamiętali dokładnej daty urodzin i podali 30 czerwca. I tak zostało. Już wcześniej tej wiosny w serii Utworów Zebranych w Państwowym Instytucie Wydawniczym ukazały się „Dokładane treści” (pierwsza część „Tajnego dziennika”, który wcześniej w całości wyszedł w Znaku).

Polityka 29.2022 (3372) z dnia 12.07.2022; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Wychodził na miasto po tekst"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >