Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

Kity z hitu

Kity z hitu. Ofensywa prawicy w nowym szkolnym podręczniku

Claude Lévi-Strauss, prekursor strukturalizmu – według Roszkowskiego źródła relatywizmu. Claude Lévi-Strauss, prekursor strukturalizmu – według Roszkowskiego źródła relatywizmu. Apic / Getty Images
Historia i teraźniejszość ma od września zastąpić w szkołach średnich wiedzę o społeczeństwie. Podręcznik „Historia i teraźniejszość 1945–1979” prof. Wojciecha Roszkowskiego został właśnie dopuszczony do użytku szkolnego. Książka ma charakter wybitnie indoktrynacyjny, o czym świadczą też fragmenty poświęcone kulturze.
Brigitte Bardot jako symbol „rewolucji seksualnej [która] podkopywała fundamenty życia rodzinnego na Zachodzie”.Jean-Claude Sauer/Paris Match/Getty Images Brigitte Bardot jako symbol „rewolucji seksualnej [która] podkopywała fundamenty życia rodzinnego na Zachodzie”.

Trzeba jednak zacząć nie od kultury w sensie ścisłym, ale od ideologii, która jest tematem jednego z początkowych rozdziałów („Ideologie i nazizm”). Dowiadujemy się, że ideologia jest „uproszczoną wersją filozofii na potrzeby różnych programów politycznych”. Jej cechą wyróżniającą ma być utopijność („usiłuje przekształcać świat na podstawie nierealnych kryteriów”). Autor wymienia też ideologie „najbardziej popularne obecnie”. Są to: socjalizm, liberalizm, feminizm, ideologia gender i – uwaga – współczesna chadecja.

Polityka 30.2022 (3373) z dnia 19.07.2022; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Kity z hitu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >