Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kultura

Zwyciężczyni ze stradivariusem

Hina Maeda. Zwyciężczyni ze stradivariusem

Japonka Hina Maeda: zwyciężczyni tegorocznego Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego. Japonka Hina Maeda: zwyciężczyni tegorocznego Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego. Łukasz Gdak / EAST NEWS
Często wyobrażamy sobie, że na legendarnych zabytkowych instrumentach grają muzycy, którzy robią już prawdziwe kariery. Tymczasem stradivariusa mogą wypożyczyć nawet bardzo młodzi artyści. Czy na pewno im to pomaga?
Na zabytkowych skrzypcach może dziś zagrać każdy, kto ma lub znajdzie na to odpowiednie pieniądze i oczywiście prezentuje pewien poziom. Na fot. skrzypce wykonane przez Antionio Stradivariego w 1727 r.Toby Melville/Reuters/Forum Na zabytkowych skrzypcach może dziś zagrać każdy, kto ma lub znajdzie na to odpowiednie pieniądze i oczywiście prezentuje pewien poziom. Na fot. skrzypce wykonane przez Antionio Stradivariego w 1727 r.

Zakończony właśnie 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego był pod wieloma względami zupełnie inny od poprzednich. Po pierwsze, podobnie jak konkurs chopinowski i ten został przesunięty o rok, aby oba wydarzenia ze sobą nie kolidowały. Młodzi skrzypkowie mieli więc więcej czasu na przygotowania. Z powodów pandemicznych nie odbyły się też preselekcje na żywo, które wprowadził poprzedni przewodniczący jury Maxim Vengerov: zorganizował je w dziewięciu miastach świata przed konkursem, który odbył się w 2011 r.

Polityka 44.2022 (3387) z dnia 25.10.2022; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Zwyciężczyni ze stradivariusem"
Reklama