Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Muzyka poważna

10 najważniejszych wydarzeń w muzyce poważnej w 2022 roku

Ukrainian Freedom Orchestra Ukrainian Freedom Orchestra Karpati Zarewicz
Międzynarodowe konkursy i festiwale z udziałem gwiazd. Przede wszystkim duża obecność muzyki ukraińskiej. Autorskie podsumowanie 2022 roku w muzyce poważnej.
Japonka Hina Maeda, zwyciężczyni tegorocznego Konkursu Skrzypcowego im. WieniawskiegoŁukasz Gdak/EAST NEWS Japonka Hina Maeda, zwyciężczyni tegorocznego Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego

1. 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.

Podobnie jak zeszłoroczny chopinowski i ten konkurs przesunięto o rok. Z nowym jury ze skrzypkiem i pedagogiem Augustinem Dumay, ale ze skrzypkami i pedagogami w mniejszości. Wyniki kontrowersyjne; wygrała Japonka Hina Maeda, Polacy nie weszli nawet do finału.

2. 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki.

Tu Polacy nie zaszli zbyt daleko, z wyjątkiem Szymona Mechlińskiego. Duże osobowości zwyciężczyń: Ormianki Juliany Grigorian i Nombulelo Yende z RPA.

3. Obecność Ukrainy w polskim świecie muzycznym.

Z oczywistych względów do Dni Muzyki Ukraińskiej, które odbywały się już wcześniej, doliczmy m.in. występ Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej, wykonania utworów Wałentyna Sylwestrowa pod batutą Andrzeja Boreyki, działalność młodego ukraińskiego dyrygenta Yaroslava Shemeta oraz obecność muzyki ukraińskiej na czołowych festiwalach.

Polityka 52.2022 (3395) z dnia 19.12.2022; Afisz. Autorskie podsumowania 2022 roku; s. 101
Oryginalny tytuł tekstu: "Muzyka poważna"
Reklama