Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Droga bez powrotu

Komiksy stycznia 2023

materiały prasowe
materiały prasowe

Scenarzysta Kazuo Koike i rysownik Goseki Kojima stworzyli jeden z najbardziej twórczych duetów w historii mangi, a spośród ich dzieł „Samotny Wilk i Szczenię” (przeł. Paweł Olejniczak, Hanami, 6/6) bez wątpienia zajmuje czołowe miejsce. Saga o płatnym zabójcy, który przemierza osiemnastowieczną Japonię w poszukiwaniu zleceń – w podróży zawsze towarzyszy mu trzyletni synek – do dziś imponuje rozmachem, pomysłowością i artystyczną precyzją, choć od oryginalnej premiery minęło ponad pół wieku. Komiksowe arcydzieło doczekało się w latach 70. udanej ekranizacji i nie tylko zainspirowało licznych naśladowców, lecz wciąż żyje w różnych tekstach popkultury: od komiksów Franka Millera, po gwiezdnowojenny serial „The Mandalorian”.

Ocena: 6/6

*

Podróż jest też tematem „Fungae” (scenariusz: Wojtek Wawszczyk, rysunki: Tomasz Leśniak, Kultura Gniewu, 5/6): trzyosobowa rodzina z mozołem przedziera się przez pełną niebezpieczeństw dżunglę. Nie wiemy, kim są, ani co stało się z ich światem, w którym jedynie nieustanny ruch daje szansę na przeżycie. Nawet sama lektura tego albumu przypomina wędrówkę przez nieznane terytorium, budzi podskórny niepokój i fascynację przemieszaną z odrazą. W ogromnej mierze to zasługa fantastycznych ilustracji Tomasza Leśniaka. Twórca znany przede wszystkim z serii „Jeż Jerzy” oraz „Tymek i Mistrz” buduje tu zupełnie inny świat: gęsty, splątany, wisceralny, niczym z body horrorów Davida Cronenberga i lovecraftowskich koszmarów.

Ocena: 5/6

*

Do pewnego stopnia rozczarowaniem jest natomiast „Pan Wyrazisty” (Format, 4/6), przynajmniej pod względem literackim, bowiem ilustracje Joanny Concejo, łączące fotograficzny realizm, symbolizm i impresjonistyczną ulotność, są najwyższej próby, podobnie jak edytorska forma książki.

Polityka 4.2023 (3398) z dnia 17.01.2023; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Droga bez powrotu"
Reklama