Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Czytaj świat 2023

Czytaj świat! 10 mądrych książek 2023 roku, które warto nadrobić. Wybór „Polityki”

Po raz kolejny prezentujemy zestaw najciekawszych książek z półki „idea books”. Po raz kolejny prezentujemy zestaw najciekawszych książek z półki „idea books”. Asal Lotfi / Unsplash
Oto 10 mądrych lektur z ostatniego sezonu, które pozwalają lepiej zrozumieć współczesny świat.
materiały prasowe

Po raz kolejny prezentujemy zestaw najciekawszych książek z półki „idea books” – od politologii, przez socjologię, filozofię, historię idei, krytykę artystyczną po reportaż – które pojawiły się na naszym rynku w minionym roku. To pozycje, które warto nadrobić, żeby lepiej zrozumieć różne zjawiska współczesnego świata: kryzys kapitalizmu, sekularyzację społeczeństw, rosyjską autokrację, polski antykomunizm, konflikt izraelsko-palestyński i nie tylko.

David Gelles, Człowiek, który zniszczył kapitalizm, przeł. Jacek Środa, Marek Zawiślak, Prześwity

To nie jest kolejny z licznych w ostatnich latach manifestów dowodzących, że powinniśmy porzucić kapitalizm, poszukać jakichś nowych form urządzenia naszej ekonomii. To raczej błyskotliwy, świetnie zdokumentowany reportaż biograficzny o wypaczeniach kapitalizmu, jakich doświadczyliśmy w kilku minionych dekadach, pisany przez autora z kapitalizmem wyraźnie sympatyzującego (Gelles jest felietonistą „New York Timesa”). Tytułowy „człowiek, który zniszczył kapitalizm”, to Jack Welch, wieloletni prezes potężnego General Electric. W opowieści Gellesa z ikony zarządzania Welch przeobraża się w sprytnego manipulanta zainteresowanego wyłącznie nieustannym podnoszeniem kursu akcji własnego koncernu. Jego arsenał to trzy zabiegi: masowe zwolnienia (downsizing), „zjadanie” mniejszych firm (strategia Pac-Mana) i kreatywna księgowość. Welch nie dba o pracowników ani o jakość czy innowacyjność swych produktów. Mimo to długo świetnie zarabia. Staje się wzorem do naśladowania, a w efekcie infekuje cały system. Gelles komentuje: kapitalizm nie zawsze był taki i nie musi taki pozostać. Końcowe fragmenty książki to portrety prezesów wielkich korporacji, którzy wybrali inną drogę rozwoju niż Welch.

Polityka 49.2023 (3442) z dnia 28.11.2023; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Czytaj świat 2023"
Reklama