Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Książki – świat

10 najlepszych zagranicznych książek roku według „Polityki”. Wielka literatura

materiały prasowe
Powieść przygodowa z diagnozą współczesnej Ameryki. Hołd dla niewidocznych kobiet i dla związków między nimi. Uniwersalny portret ludzi wplatanych w wielką historię. Autorskie podsumowanie 2023 r. w literaturze światowej.

1. John Williams, Stoner, przeł. Maciej Stroiński, Wydawnictwo Filtry. Wielka literatura zazwyczaj opowiada historie nieudanego życia. I tak jest też u Williamsa, w powieści, która stała się wydarzeniem kilkadziesiąt lat po tym, jak się ukazała. Historia wykładowcy uniwersyteckiego Stonera uświadamia, że właściwie każde życie jest porażką. Jednocześnie Williams wydobywa z tego zwykłego życia niezwykłą świetlistość.

2. Zeruya Shalev, Los, przeł. Magdalena Sommer, Wydawnictwo W.A.B. Historia dwu kobiet połączonych przeszłością ma wiele warstw – opowiada o żałobie i poczuciu winy, o różnych miłościach, w cieniu których się żyje. I o tym, jak dzieci idą w zupełnie inną stronę, niżbyśmy sobie życzyli. Schodzimy w głąb nie tylko przeszłości, ale i podświadomości – razem z bohaterkami, które starają się zrozumieć swoje życie.

3. Barbara Kingsolver, Demon Copperhead, przeł. Kaja Gucio, Filia. Ta nagrodzona Pulitzerem książka...

Polityka 52.2023 (3445) z dnia 19.12.2023; Afisz. Autorskie podsumowania 2023 roku; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Książki – świat"
Reklama