Kultura

Słowiańska nuta

Rozmowa z Davidem Harringtonem

Rozmowa z Davidem Harringtonem, pierwszym skrzypkiem Kronos Quartet.

Kronos Quartet to bodaj najbardziej rewolucyjny zespół w historii kameralistyki, od lat bardzo mocno związany z Polską. Głównie za sprawą Henryka Mikołaja Góreckiego, który wszystkie swoje trzy kwartety dedykował amerykańskiej legendzie. Kronos Quartet ma jednak na koncie także dosyć kontrowersyjną interpretację dzieła Lutosławskiego. Na najnowszym, koncertowym DVD zespołu, zarejestrowanym podczas zeszłorocznego Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, znalazł się także kanoniczny „Quartetto per Archi" Krzysztofa Pendereckiego oraz całkiem nowy (napisany na tę okazję) II Kwartet Smyczkowy Pawła Mykietyna. Album stanowi jedną z najwybitniejszych pozycji w opasłej dyskografii amerykańskich kameralistów oraz swoiste podsumowanie najlepszego półwiecza w historii rodzimej twórczości kompozytorskiej. O tym, że „Polacy nie gęsi" rozmawiam z Davidem Harringtonem, pierwszym skrzypkiem Kronos Quartet.

Najnowsze fonograficzne dzieło Kronos Quartet to aranżacja utworu Sigur Rós dostępna za pośrednictwem iTunes (http://www.kronosquartet.org/). Choć słyniecie z wyjątkowo rozległego repertuaru, to kompozycję stricte rockową nagraliście chyba dopiero po raz drugi (wcześniej było słynne „Purple Haze" Hendrixa). Co Was zafascynowało w muzyce islandzkiego zespołu?

Chyba to samo, co wszystkich fanów Sigur Rós: specyficzne „północne" brzmienie oraz surowy, islandzki liryzm. Pomysł narodził się podobnie jak większość projektów Kronos Quartet. Po jednym z koncertów ktoś wręczył mi płytę z muzyką Sigur Rós. Wróciłem do hotelu, włożyłem ją do odtwarzacza i przeżyłem ogromny zachwyt. Pamiętam, że tej nocy przesłuchałem albumu wielokrotnie i chyba w ogóle nie poszedłem spać. Jakiś czas później, gdy gościłem z kwartetem w Islandii, wybrałem się na ich koncert i zostałem przedstawiony muzykom.

Reklama