Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Film

Zemsta Mosadu

Recenzja filmu: "Dług", reż. John Madden

Jessica Chastain i Marton Csokas Jessica Chastain i Marton Csokas Universal Pictures / materiały prasowe
Maddenowi nie udaje się wyjść poza ramy sztampowego thrillera w kierunku poważniejszego dramatu psychologicznego.

Ambitny thriller szpiegowski Johna Maddena („Zakochany Szekspir”, „Dowód”) należy do tej kategorii filmów, które bardzo chce się polubić, ale one w tym nie pomagają. Precyzyjnie skonstruowana fabuła wprowadza w ciemny świat przestępstw politycznych z początków epoki zimnej wojny. Po zakończonym sukcesem porwaniu Adolfa Eichmanna izraelski wywiad idzie za ciosem, urządzając kolejną brawurową akcję. Jej celem jest potajemne wywiezienie z Berlina wschodniego niemieckiego ginekologa – ukrywającego się zbrodniarza wojennego, zwanego rzeźnikiem z Birkenau. Po zakończeniu misji trójka agentów Mossadu zostaje odznaczona i uznana za bohaterów narodowych. Po 30 latach ma się ukazać książka upamiętniająca ich męstwo i poświęcenie. Problem w tym, że wersja oficjalna, wedle której nazistowski morderca ginie w trakcie przeprowadzanej operacji, nie całkiem pokrywa się z prawdą.

Rozgrywający się w dwóch planach czasowych „Dług” pozwala zweryfikować kultywowaną przez dziesięciolecia legendę, ocenić kulisy przygotowań, poznać skomplikowane psychologiczno-miłosne relacje między wykonawcami zadania, przede wszystkim zaś zobaczyć, co z tego wszystkiego wynika dla ich życia prywatnego i sumienia. Jeśli dorzucimy do tego wytrawną obsadę (m.in. Hellen Mirren, Tom Wilkinson), trudno nie uwierzyć, że mamy do czynienia z intrygującym, sensacyjnym kinem, tak udanym, jak izraelski oryginał „Ha-Hov” („Dług” jest jego hollywoodzkim remakiem).

A jednak coś jest nie tak. Paradoksalnie owa konfrontacja mitu z rzeczywistością wypada blado i konwencjonalnie. Maddenowi nie udaje się wyjść poza ramy sztampowego thrillera w kierunku poważniejszego dramatu psychologicznego.

Dług, reż. John Madden, prod. USA, 114 min

Polityka 43.2011 (2830) z dnia 19.10.2011; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Zemsta Mosadu"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Prawda według filozofów

Prawda jest cechą zdania. Po prostu. Jej przeciwieństwem jest fałsz. Zdanie może być prawdziwe, fałszywe albo nie wiadomo jakie. Tylko jak to stwierdzić? Dzięki czemu mamy pewność, że o jednych zdaniach daje się powiedzieć, że są prawdziwe lub fałszywe, a o innych nie?

Magdalena Środa
04.04.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną