Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Trzej po trzy

Recenzja filmu: "Trzej muszkieterowie 3D"

Co parę chwil mamy porządną bijatykę, pościgi i pojedynki Co parę chwil mamy porządną bijatykę, pościgi i pojedynki MONOLITH FILMS / materiały prasowe
Naprawdę imponująca robota filmowa, z jednym tylko, ale dość zasadniczym zastrzeżeniem...

Jak wskazuje powyższa „metka”, nowa ekranizacja nieśmiertelnych „Trzech muszkieterów” Aleksandra Dumasa to wielka międzynarodowa superprodukcja, przeznaczona do szerokiego rozpowszechniania. Ruszyła machina reklamowa, sylwetki mistrzów szpady można zobaczyć nawet na bramkach w warszawskim metrze. A co oglądamy na ekranie? Muszkieterowie w 3D wprost się troją, i to dosłownie, byśmy nie nudzili się od pierwszej do ostatniej minuty. Co parę chwil mamy więc porządną bijatykę, pościgi i pojedynki, a wszystko tuż przed naszymi oczami: czasem wydaje się, że za chwilę dzielny D’Artagnan niechcący przytnie nam nosa. Dodatkową atrakcją są dwie maszyny latające, prowadzące walkę powietrzną, z mnóstwem efektów pirotechnicznych. Jak by tego jeszcze było mało, w finale zobaczymy popisowy pojedynek na dachu katedry Notre Dame.

Naprawdę imponująca robota filmowa, z jednym tylko, ale dość zasadniczym zastrzeżeniem – wszystko to razem wygląda po prostu idiotycznie, i mniej więcej w połowie filmu zaczynamy tęsknić za starymi ekranizacjami Dumasa sprzed epoki 3D. Jest chyba jednak jakaś skaza w tym nowym wynalazku, która powoduje, że każda opowiadana historia wydaje się zinfantylizowana i spłaszczona, nie mówiąc już o pułapce na aktorów zredukowanych do roli marionetek. (W nowych „Muszkieterach” broni się jedynie Christoph Waltz jako kardynał Richelieu). A tymczasem już słychać o kolejnych trójwymiarowych wersjach literackiej klasyki. Nieżyjący autorzy pewnie przewracają się w grobach.

Trzej muszkieterowie 3D, reż. Paul W.S. Anderson, prod. Francja, Niemcy, USA, Wielka Brytania, 102 min

Polityka 43.2011 (2830) z dnia 19.10.2011; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Trzej po trzy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

„Serca twardnieją, obojętnieją”. Wojna oczami maturzystów i wybitnych profesorów

Wojna w Ukrainie jest wyzwaniem militarnym, politycznym, moralnym, ale także intelektualnym. Rodzi podstawowe pytania i wymusza odpowiedzi. W zbiorach zredagowanych przez Jacka Żakowskiego odpowiedzi udzielają polscy maturzyści i profesorowie ze świata.

Wiesław Władyka
01.02.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną