Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Film

Powietrzne bitwy na niby

Recenzja filmu: "Wirtualna wojna", reż. Jacek Bławut

Atutem filmu jest strona wizualna pozwalająca widzom poczuć smak wirtualnej rozgrywki. Atutem filmu jest strona wizualna pozwalająca widzom poczuć smak wirtualnej rozgrywki. HBO / materiały prasowe
O fenomenie internetowej gry na symulatorach, polegającej na odtwarzaniu samolotowych bitew z czasu II wojny światowej.

Niesamowita rzecz udała się w „Wirtualnej wojnie” Jackowi Bławutowi. Opisując fenomen internetowej gry na symulatorach, polegającej na odtwarzaniu samolotowych bitew z czasu II wojny światowej, trafił w sedno współczesnych sporów politycznych. To pełnometrażowy dokument o uzależnieniu, ale i o patriotyzmie. O tym, jak dziś w zglobalizowanym świecie odżywają dawne wojenne podziały i co one obecnie znaczą. Bławut („Nienormalni”, „Wojownik”, „Kawaleria powietrzna”) kapitalnie drąży paradoksy zachowań międzynarodowych uczestników gry, którzy są uzależnieni od adrenaliny i uwielbiają wcielać się w swoje awatary. Wszyscy zdają sobie sprawę z anachronizmów historycznych podziałów, mimo to przenoszą je do współczesności, dzielą się na wojskowe grupy wsparcia, tak jak w czasie hitlerowskiej okupacji, czasami tylko zmieniają strategiczne sojusze, „prostując” historyczne porażki, z czego m.in. wynika absurd i komizm filmu. Brylują w tych nowych aliansach polscy lotnicy, którzy teraz w mundurach Luftwaffe strącają sowieckich pilotów.

„Wirtualna wojna” wyróżnia się staranną realizacją. Atutem filmu jest jego lekkość, dowcip, a także dramaturgia i strona wizualna pozwalająca widzom poczuć smak wirtualnej rozgrywki, w tym długich godzin oczekiwania na pełne napięcia starcie (niemożliwie jest skracanie czasu lotu samolotów). Jacek Bławut kręcił „Wirtualną wojnę” przez sześć lat. Żeby dotrzeć do wszystkich uczestników gry, objechał całą kulę ziemską. Opłaciło się.

Wirtualna wojna, reż. Jacek Bławut, emisja: HBO, 22 kwietnia, godz. 22.20

Polityka 16.2012 (2855) z dnia 18.04.2012; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Powietrzne bitwy na niby"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną