Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Batman z fabryką czekolady

Recenzja DVD: "Tim Burton. Kolekcja DVD"

materiały prasowe
Ciekawostką godną polecenia fanom Burtona jest ukazujący się po raz pierwszy na DVD pełnometrażowy debiut reżysera.

Wielki ekscentryk amerykańskiego kina, jeden z niewielu prawdziwych (anty)hollywoodzkich wizjonerów nigdy nie nakręcił bajki przypominającej zwykłą, konwencjonalną rzecz. Filmy Tima Burtona są kiczowate, manieryczne, przesycone postmodernistyczno-dekadencką atmosferą, bije z nich mrok i wisielczy humor – nieodmiennie jednak czymś jeszcze fascynują. Nawet jeśli są tylko ekranizacjami tanich powieści dla dzieci („Charlie i fabryka czekolady”) lub komiksów („Batman”), mówią o samotności, trudnych relacjach rodzinnych, przyjaźni, zdradzie i odtrąceniu.

Burton ma niesamowitą wyobraźnię i odwagę mówienia o rzeczach przykrych, takich jak umieranie czy życiowa klęska, które w jego ujęciu paradoksalnie zawsze dodają widzom otuchy i energii. Jak rzadko który reżyser, stworzył własny, niepodrabialny, przerysowany styl opowiadania – zwany gotyckim. Idealnym wykonawcą jego wariackich pomysłów jest grający w pastiszowo-groteskowo-niepoważnej konwencji Johnny Depp, z którym, jak do tej pory, spotykał się osiem razy. Trzy tytuły zawiera ta kolekcja. A ciekawostką godną polecenia fanom Burtona jest ukazujący się po raz pierwszy na DVD pełnometrażowy debiut reżysera „Wielka przygoda Pee Wee Hermana” z 1985 r.

Tim Burton. Kolekcja DVD, Galapagos, 8 płyt, 836 min

Polityka 25.2012 (2863) z dnia 20.06.2012; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Batman z fabryką czekolady"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną