Chwalone przez krytykę i lubiane przez dzieci książki Rafała Kosika o przygodach pomysłowych gimnazjalistów, rozkochanych w wynalazkach technicznych – Felixa, Neta i Niki – słusznie porównuje się do popularnego cyklu powieściowego o Panu Samochodziku.
Kosik, z wykształcenia architekt, stosuje podobny styl edukacyjno-ironicznej narracji. Lubi mnożyć zagadki i opowiada w szybkim tempie. Humor sytuacyjny przeplata dowcipami na temat rozwoju cywilizacji, a wszystko to miesza w tyglu narodowościowo-historycznych stereotypów. Autor wydał jak dotąd 9 tomów futurystycznych historyjek, zgarnął za nie mnóstwo branżowych nagród, teraz odkryli je filmowcy. „Teoretycznie możliwa katastrofa” w reżyserii Wiktora Skrzyneckiego opiera się na pomyśle pętli czasowej, w którą wpada trójka przebywających na wakacjach urwisów.
Polityka
39.2012
(2876) z dnia 26.09.2012;
Afisz. Premiery;
s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Wakacje z duchami"
Janusz Wróblewski
Krytyk i publicysta z „Polityką” związany od 2001 r. Autor książek o tematyce filmowej. Ostatnio wydał „Reżyserów”, za którą otrzymał nagrodę ZAiKS-u im. K.T. Toeplitza. Wcześniej pracował m.in. w „Kinie”, „Życiu Warszawy”, „Machinie”. Przez wiele lat pełnił funkcję rzecznika prasowego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W latach 90. kierował telewizyjnym Pegazem. Członek jury FIPRESCI m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji, Toronto. W 2005 r. odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.