Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Scenarzysta reżyserem

Recenzja DVD: Jerzy Stefan Stawiński, „Przeboje polskiego Kina”

materiały prasowe
Mamy w tych trzech tytułach ciekawy, także dla dzisiejszego widza, obraz obyczajów młodzieżowych lat 60. ubiegłego wieku oraz prawdziwy gwiazdozbiór aktorski tamtych czasów.

Jeden z najwybitniejszych polskich scenarzystów (m.in. „Kanał”, „Eroica”, „Zezowate szczęście”) w 1964 r. postanowił sam stanąć za kamerą. Co ciekawe, reżyser Jerzy Stefan Stawiński nie rozliczał się z polską historią, lecz skupił się na współczesności. Debiutował filmem „Rozwodów nie będzie”, składającym się z trzech nowel: w każdej opowieści o przygotowaniach do ślubu pojawiają się nieprzewidziane trudności, ale nie przekreślają szans na happy end. W jednej z nowel pokazał się Zbigniew Cybulski w roli producenta syfonów i klienta biura matrymonialnego. Scena kolacji z Magdaleną Zawadzką, w czasie której syfony odmawiają posłuszeństwa, ujawniła talent komediowy aktora znanego dotychczas z zupełnie innych ról. W kolejnym filmie „Pingwin” Cybulski zagrał postać zdecydowanie niesympatyczną. Na pierwszym planie mieliśmy zaś skromnego studenta politechniki zakochanego w dziewczynie z wyższych sfer. Scenarzysta i reżyser są po jego stronie. Jedynie w „Przedświątecznym wieczorze” (współreżyserem była tu Helena Amiradżibi) pojawiają się reminiscencje wojenne, ale główny bohater jest jak najbardziej współczesny i poszukuje idealnej kobiety, Ewy.

Mamy w tych trzech tytułach ciekawy, także dla dzisiejszego widza, obraz obyczajów młodzieżowych lat 60. ubiegłego wieku oraz prawdziwy gwiazdozbiór aktorski tamtych czasów.

Jerzy Stefan Stawiński, Kolekcja „Przeboje polskiego Kina”, Telewizja Kino Polska

Polityka 46.2012 (2883) z dnia 14.11.2012; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Scenarzysta reżyserem"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Czy człowiek mordujący psa zasługuje na karę śmierci? Daniela zabili, ciało zostawili w lesie

Justyna długo nie przyznawała się do winy. W swoim świecie sama była sądem, we własnym przekonaniu wymierzyła sprawiedliwą sprawiedliwość – życie za życie.

Marcin Kołodziejczyk
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną