Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Operacja Hollywood

Recenzja filmu: "Operacja Argo", reż. Ben Affleck

Ben Affleck jako agent CIA Ben Affleck jako agent CIA Warner Bros / materiały prasowe
Historycy wytknęli reżyserowi drobne nieścisłości, co nie zmienia faktu, że podstawowym walorem filmu jest jego autentyzm.

Operacja Argo, reż. Ben Affleck, prod. USA, 120 min

Aktorstwo zawsze było dla Bena Afflecka priorytetem. Odkąd jednak zaczął się sprawdzać także w roli reżysera, jego pozycja w Hollywood rośnie. Markę solidnego rzemieślnika radzącego sobie z ograniczeniami konwencji zyskał ambitnym thrillerem „Miasto złodziei”. Kolejne udane przedsięwzięcie, dramat sensacyjno-polityczny „Operacja Argo”, nie gwarantuje mu jeszcze występów w lidze mistrzów, ale zaproszenie do niej z pewnością niebawem otrzyma. Film jest rekonstrukcją słynnej akcji CIA z listopada 1979 r. w Teheranie. Po obaleniu szacha Irańczycy zajęli amerykańską ambasadę, wzięli 56 zakładników i zażądali ekstradycji zbiegłego do USA dyktatora. Jedynie sześciu dyplomatom udało się schronić w ambasadzie Kanady i właśnie ich losem zajmuje się film Afflecka.

Argo to kryptonim działań podjętych przez amerykańskie służby w celu potajemnego wywiezienia ich z miasta, oznaczający również tytuł kretyńskiej produkcji science fiction, która rzekomo miała być kręcona na Bliskim Wschodzie, a służyła za przykrywkę brawurowej akcji agenta Tony Mendeza (Ben Affleck). „Operacja Argo” nie przypomina niewiarygodnie szybkiego kina akcji z pirotechniką w roli głównej w stylu Bonda albo Bourne’a. Przeciwnie: stawia na emocje, pokazuje rozwlekłe procedury, brak organizacji, niekompetencję, lawinę przypadkowych decyzji, obrazuje prawdziwy przebieg tego typu ryzykownych operacji. Historycy wytknęli reżyserowi drobne nieścisłości, co nie zmienia faktu, że podstawowym walorem filmu jest jego autentyzm.

Polityka 48.2012 (2885) z dnia 28.11.2012; Afisz. Premiery; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Operacja Hollywood"
Więcej na ten temat

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Pięć dziwactw polskiej polityki. To dlatego czeka nas zapewne dreszczowiec dekady

Nasza krajowa polityka, choć wydaje się na co dzień zwyczajna i banalna, ma jednak swoje wyraziste cechy, może i dziwactwa – w skali europejskiej i nie tylko. Te znaki szczególnie mocno się ujawniają i będą wpływać na kluczowe wydarzenia, także na wybory 9 czerwca i prezydenckie. Oto kilka z takich osobliwości.

Mariusz Janicki
16.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną