Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Film

Pokonać tsunami

Recenzja filmu: "Niemożliwe", reż. Juan Antonio Bayona

Naomi Watts w roli ofiarnej matki. Naomi Watts w roli ofiarnej matki. Monolith Films / materiały prasowe
Twórcy kina katastroficznego postępują na ogół sztampowo. Wiadomo, że historyjka fabularna stanowi tylko pretekst do zaspokojenia ciekawości, jak to jest podczas trzęsienia ziemi, wybuchu wulkanu czy szalejącego tornada.

Biorąc na warsztat tsunami i autentyczną tragedię kilkuset tysięcy ofiar morskiego żywiołu w Tajlandii w 2004 r., Juan Antonio Bayona już w pierwszych minutach widowiskowego filmu spłaca obowiązkową daninę. Sceny spustoszenia jednego z rajskich kurortów są naprawdę mocne, niemniej hiszpańskiego reżysera bardziej od efektownych obrazów zalewanych i niszczonych falą plaż interesuje wola przetrwania tych, co ocaleli.

W „Niemożliwe” liczy się nie tyle reporterski opis zorganizowanej akcji ratowniczej, co budzenie się spontanicznej potrzeby pomagania innym wśród tych, co sami wszystko stracili. To triumfalny hymn na cześć nierozerwalnych więzi rodzinnych, bezinteresownej miłości i naturalnej potrzeby niesienia pomocy bardziej cierpiącym. Wzruszającą rolę rannej matki, opiekującej się synkiem cudem uratowanym, stworzyła nominowana do Oscara Naomi Watts, która wcale nie miała łatwego zadania. Przez pół filmu leży w szpitalu, widać tylko jej spoconą, napiętą, półprzytomną twarz, a jednak ani przez chwilę nie odnosi się wrażenia, że coś udaje, że gra z emfazą.

Ktoś powiedział, że ten obraz rozpaczliwej walki, osnutej wokół pragnienia odnalezienia za wszelką cenę bliskich, to nic innego jak terror emocjonalny. Coś w tym jest, bo rzeczywiście, mimo głosu rozsądku, że przecież mnóstwo tu sentymentalizmu, uproszczeń, a nawet hollywoodzkiego kiczu, trudno opanować łzy w momentach dokładnie przewidzianych przez twórców filmu.

 

Niemożliwe, reż. Juan Antonio Bayona, prod. Hiszpania, 116 min

Polityka 04.2013 (2892) z dnia 22.01.2013; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Pokonać tsunami"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną