Film

Polowanie na DNA

Recenzja filmu: „Łowca”, reż. Daniel Nettheim

Główną atrakcją filmu jest Willem Dafoe w roli tytułowej. Główną atrakcją filmu jest Willem Dafoe w roli tytułowej. Kino Świat / materiały prasowe
Studium psychologiczne człowieka kontemplującego naturę.

Oprócz egzotycznych plenerów Tasmanii, rzadko odwiedzanej przez turystów wyspy u południowo-wschodnich wybrzeży Australii, główną atrakcją sensacyjnego dramatu „Łowca” jest rola Willema Dafoe. Aktor świetnie sobie radzi w scenach niewymagających wypowiadania zbyt wielu kwestii. Gra tajemniczego wysłannika wojskowego laboratorium biotechnologicznego, który ma zdobyć materiał genetyczny ginącego gatunku wilka workowatego, zwanego tygrysem tasmańskim. Kim dokładnie jest, dlaczego wywiadowi zależy na pozyskaniu DNA (sklonowaniu) tego akurat drapieżnika, wyglądającego na krzyżówkę psa dingo oraz tygrysa, twórcy nie wyjaśniają. Wiadomo, że sprawa jest poważna, a misja bardzo niebezpieczna, giną ludzie, zaangażowane są duże pieniądze. W dodatku mieszkańcy wyspy, utrzymujący się z wyrębu dziewiczych lasów, tracą przez protesty ekologów zajęcie i chętnie by wyładowali na łowcy swój gniew.

Nieoczekiwanie, zrealizowany przed trzema laty film, który zapowiada się jak rasowy ekothriller, okazuje się studium psychologicznym człowieka kontemplującego naturę, przewartościowującego swój świat, doceniającego wartości rodzinne. Jeśli czegoś w nim brakuje, to głębiej poprowadzonego wątku przeszłości bohatera, mniej banalnie rozegranej relacji z samotną matką wychowującą dwójkę małych dzieci. Mimo to obejrzeć nie zaszkodzi.

 

Łowca, reż. Daniel Nettheim, prod. Australia, 100 min

Polityka 25.2014 (2963) z dnia 15.06.2014; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Polowanie na DNA"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną