Film

Niemiecka bajka

Recenzja filmu: „Szalona miłość”, reż. Jessica Hausner

Christian Friedel i Birte Schnoink obalają mit romantycznej miłości. Christian Friedel i Birte Schnoink obalają mit romantycznej miłości. Spectator / materiały prasowe
Obrazoburczy film ukazujący skandal skamieniałej kultury wyparcia, otchłań nieujawnianego cierpienia, społeczeństwo technokratów i twardzieli budujących niebezpiecznie pseudoracjonalny świat oparty na zawiedzionej nadziei.

Heinrich von Kleist, niemiecki pisarz, dramaturg, poeta i publicysta, zastrzelił się wraz ze swoją przyjaciółką Henriettą Vogel 21 listopada 1811 r. w Wannsee pod Berlinem. Mit wielkiej romantycznej miłości zakończonej spektakularnym samobójstwem niesie w sobie coś niepokojąco mistycznego. Jakiś niepojęty żywioł emocji, tajemniczą koncepcję szczególnej duchowej wspólnoty i godnego podziwu bohaterstwa. W Polsce, gdzie do epoki romantyzmu wciąż mamy stosunek nabożny, jest to zrozumiałe. W Austrii zdecydowanie mniej, o czym świadczy prowokacyjny dramat Jessiki Hausner „Szalona miłość”, poświęcony okolicznościom tamtej tragedii. Śmierć Kleista zostaje odarta z sentymentalnej legendy. Reżyserka przedstawia ją jako okrutną zbrodnię z premedytacją, odwet urażonego ambicjonalnie artysty odrzuconego przez kochankę. Wynik jego kompleksów, upokorzenia, dla których starał się znaleźć jakieś poetyckie alibi. Bohaterowie nieustannie się okłamują. Toczą ze sobą perfidną, wyniszczającą grę. Rozmawiają o uczuciach jak o fikcji literackiej, wyłącznie abstrakcyjnie. W prawdziwym życiu, przy stole, w łóżku ten temat nie istnieje. Dyskutuje się na okrągło o pieniądzach i ekonomii. Podobnie jak Haneke w przenikliwej „Białej wstążce” Hausner ukazuje w swoim obrazoburczym filmie skandal skamieniałej kultury wyparcia, otchłań nieujawnianego cierpienia, społeczeństwo technokratów i twardzieli budujących niebezpiecznie pseudoracjonalny świat oparty na zawiedzionej nadziei, nienawiści i zemście.

 

Szalona miłość, reż. Jessica Hausner, prod. Austria, 96 min

Polityka 47.2014 (2985) z dnia 18.11.2014; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Niemiecka bajka"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną