Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Eksperyment Rudnik

Recenzja filmu: „15 stron świata”, reż. Zuzanna Solakiewicz

„15 stron świata”, reż. Zuzanna Solakiewicz „15 stron świata”, reż. Zuzanna Solakiewicz Ula Klimek-Piątek / materiały prasowe
Opowieść o człowieku staje się w tym dokumencie opowieścią o awangardzie muzycznej w ogóle.

Zaczyna się świetnie i z grubsza tak, jak zaczynała się fascynacja świata muzyką eksperymentalną. Fragmentem filmu science fiction z końca lat 50., jednej z tych wizji wyprawy w nieznane, których nie można było muzycznie zilustrować w znajomy sposób. Potrzebna była nowa muzyka z takich miejsc jak Studio Eksperymentalne Polskiego Radia. A w tych miejscach – ludzie tacy jak realizator dźwięku, ale i kompozytor Eugeniusz Rudnik. Opowieść o człowieku staje się w tym dokumencie opowieścią o awangardzie muzycznej w ogóle. Nie do końca prezentuje on historię życia Rudnika, a nawet nie w pełni wykorzystuje jego osobowość i naturalny sposób bycia chłopa, żołnierza, a potem inżyniera, który stał się kluczową postacią studia. Brak ten rekompensują jego proste, ale celne spostrzeżenia dotyczące samej muzyki. To tej ostatniej pozostaje wierna reżyserka, próbując – na różne sposoby – ilustrować miniatury kompozytora obrazem. Wychodzi z tego bardziej impresja niż wyczerpująca opowieść o muzyce eksperymentalnej. Bardziej inspiracja do poszukiwań niż film o charakterze edukacyjnym. Co przy dzisiejszym, rosnącym dostępie do różnych źródeł archiwalnych, może być bardziej zaletą niż wadą.

15 stron świata, reż. Zuzanna Solakiewicz, prod. Polska/Niemcy, 79 min

Polityka 25.2015 (3014) z dnia 16.06.2015; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Eksperyment Rudnik"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną