Film

Obsesje

Recenzja filmu: „Manglehorn”, reż. David Gordon Green

Film warto obejrzeć dla Ala Pacino. Film warto obejrzeć dla Ala Pacino. Gutek Film
Opowieść o zablokowanym psychicznie człowieku, hodowanych pieczołowicie obsesjach, nieprzystosowaniu.

Warto obejrzeć „Manglehorna” dla Ala Pacino, grającego w tym mało pokrzepiającym dramacie przegranego życiowo starca prowadzącego zakład ślusarski, ze stoickim spokojem zbierającego gorzkie owoce samotności.

Kiedyś umiał czarować, imponować kobietom. Uwielbiano go i podziwiano, lecz popełnił błąd, wybierając związek bez miłości. Manglehorn – romantyk z niezaspokojonym głodem uczuć – przeobraził się w dziwaka, niemal szaleńca, miotającego się pośród swoich żałosnych domowych rytuałów i wyidealizowanych wspomnień. Szczelne odseparowanie od rzeczywistości daje o sobie znać m.in. beznamiętnym, grobowym tonem i niemal każdym gestem tłumiącym naturalne, szczere reakcje. Zgarbiony, powłóczący nogami Pacino oddaje niezrównoważenie psychiczne swego bohatera bardzo powściągliwie. Świetnym pomysłem obsadowym było powierzenie roli jego partnerki dawno niewidzianej na dużym ekranie Holly Hunter – dobrze zakonserwowanej, pogodnej urzędniczki, która nie traci nadziei, że trafi się jej w życiu szczęśliwy los.

W „Manglehorn” są momenty wspaniałe, chociaż jako całość rozczarowuje. Zwłaszcza gdy reżyser David Gordon Green („Droga przez Teksas”) przekracza ramy surowej, realistycznej opowieści i wprowadza elementy groteski. Surrealistyczny sen katastrofy samochodowej z arbuzami zamiast krwi, scena arii miłosnej śpiewanej w biurze, Pacino siedzący wysoko na gałęzi i tulący do piersi ukochanego kota, wprowadzają dystans, śmiech, wybijają z kolein klasycznej narracji jak w „Lewym sercowym”, wariackiej komedii Paula Thomasa Andersona o nieszczęśliwie zakochanym mechaniku samochodowym. Oba filmy mają zresztą ze sobą wiele wspólnego. Opowiadają o zablokowanych psychicznie ludziach, hodowanych pieczołowicie obsesjach, nieprzystosowaniu.

Manglehorn, reż. David Gordon Green, prod. USA, 97 min

Polityka 26.2015 (3015) z dnia 23.06.2015; Afisz. Premiery; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Obsesje"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Skąd ten sukces Słowian

Czy sukces osadniczy Słowian wziął się stąd, że byli prości i mało wymagający? Spór o ich pochodzenie bliski jest rozstrzygnięcia.

Przemysław Urbańczyk
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną