Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Film

Żeby nie bolało

Recenzja filmu: „Żyć nie umierać”, reż. Maciej Migas

Tomasz Kot wciela się w postać aktora Tadeusza Szymkowa Tomasz Kot wciela się w postać aktora Tadeusza Szymkowa Kino Świat
Dowcipna, rozwijająca się od puenty do puenty dynamiczna fabuła.

Opowiedzieć o chorobie nowotworowej i umieraniu po hollywoodzku, w beztroskim tonie. Zadanie cokolwiek ryzykowne, ale jak najbardziej wykonalne, czego dowodem aż dwa w tym sezonie filmy debiutantów. Znany operator Bartosz Prokopowicz zrealizował coś w rodzaju półtoragodzinnego teledysku poświęconego zmaganiom z nieuleczalną chorobą Magdy Prokopowicz, prezeski fundacji Rak’n’Roll („Chemia”). A Maciej Migas przypomniał w „Żyć nie umierać” kawałek życiorysu wrocławskiego aktora drugiego planu Tadeusza Szymkowa, który zmarł kilka miesięcy po tym, jak lekarze wykryli u niego raka płuc. Pierwszy na ekrany trafia film Migasa. Zrealizowany wedle najlepszych wzorów gatunkowych, jest dowcipną, rozwijającą się od puenty do puenty dynamiczną fabułą o tym, jak mając do wyboru samobójstwo albo ucieczkę w jeszcze większe pijaństwo, skazany na chorobę alkoholik podejmuje próbę uporządkowania swego życia. Rzuca nałóg, walczy o poprawę relacji z bliskimi i przywraca szacunek do samego siebie poprzez zawodowy awans. Szymkowa gra – ogolony na łyso, drastycznie wychudzony – Tomasz Kot, któremu partneruje świetny Janusz Chabior w roli przyjaciela psychoterapeuty. Niestety, mimo charakteryzacji i fizycznej przemiany trudno zobaczyć w Kocie kogoś innego niż odmłodzoną wersję Religi z „Bogów”. Siła rażenia tamtego filmu okazała się zbyt wielka.

Żyć nie umierać, reż. Maciej Migas, prod. Polska, 90 min

Polityka 35.2015 (3024) z dnia 25.08.2015; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Żeby nie bolało"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Sztuczki z zapałkami. Jak sanacja Wielki Kryzys zwalczała

Ukrywanie deficytu, dodruk pieniądza i zmuszanie obywateli do pożyczania pieniędzy państwu, czyli jak sanacja zmagała się z budżetem w Wielkim Kryzysie.

Andrzej Krajewski
28.06.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną