Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Odzyskać dziecko

Recenzja filmu: „Obce niebo”, reż. Dariusz Gajewski

Bartłomiej Topa w roli ojca walczącego o odzyskanie córki Bartłomiej Topa w roli ojca walczącego o odzyskanie córki Next Film
Trzymający w napięciu solidny dramat psychologiczny.

Historia polskiego małżeństwa w kryzysie, mieszkającego w Szwecji, któremu opieka społeczna odbiera córeczkę, tak bardzo nie pasuje do potocznego wizerunku skandynawskiego raju, że aż trudno w nią uwierzyć. „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego trzyma się jednak faktów, a nawet przedstawia jeden z łagodniejszych wariantów tego typu incydentów, opisywanych przez naszą prasę. Z gazetową publicystyką film szczęśliwie ma niewiele wspólnego. To trzymający w napięciu solidny dramat psychologiczny, kładący nacisk na niełatwe relacje wewnątrzrodzinne i walkę rodziców o odzyskanie dziecka. Tłem dla ciekawie zarysowanych postaci niewiernego ojca borykającego się z poczuciem winy (Bartłomiej Topa) i rozhisteryzowanej, lecz starającej się twardo stąpać po ziemi matki, zarabiającej na życie masażem (Agnieszka Grochowska), jest perfidna działalność urzędników, zamieniających instytucję służącą dobru rodziny w totalitarną machinę, nieliczącą się ze specyfiką wychowania. Film się dobrze ogląda, zastrzeżenia budzi jedynie jednowymiarowa kreacja Ewy Fröling (pamiętamy ją z „Fanny i Aleksander”), odtwórczyni demonicznej biurokratki, której niezrozumiała, tępa złośliwość budzi skojarzenia z kinem niższych lotów.

Obce niebo, reż. Dariusz Gajewski, prod. Polska, Szwecja, 107 min

Polityka 42.2015 (3031) z dnia 13.10.2015; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Odzyskać dziecko"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Biznesmeni w koloratkach. Obracają setkami milionów i tysiącami hektarów

Tadeusz Rydzyk, czołowy przedsiębiorca kościelny III RP, ma wśród księży i zakonników wielu naśladowców. Budując lokalne imperia ku chwale Pana Boga i Kościoła, sami się bogacą.

Zbigniew Borek
26.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną