Film

Odzyskać dziecko

Recenzja filmu: „Obce niebo”, reż. Dariusz Gajewski

Bartłomiej Topa w roli ojca walczącego o odzyskanie córki Bartłomiej Topa w roli ojca walczącego o odzyskanie córki Next Film
Trzymający w napięciu solidny dramat psychologiczny.

Historia polskiego małżeństwa w kryzysie, mieszkającego w Szwecji, któremu opieka społeczna odbiera córeczkę, tak bardzo nie pasuje do potocznego wizerunku skandynawskiego raju, że aż trudno w nią uwierzyć. „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego trzyma się jednak faktów, a nawet przedstawia jeden z łagodniejszych wariantów tego typu incydentów, opisywanych przez naszą prasę. Z gazetową publicystyką film szczęśliwie ma niewiele wspólnego. To trzymający w napięciu solidny dramat psychologiczny, kładący nacisk na niełatwe relacje wewnątrzrodzinne i walkę rodziców o odzyskanie dziecka. Tłem dla ciekawie zarysowanych postaci niewiernego ojca borykającego się z poczuciem winy (Bartłomiej Topa) i rozhisteryzowanej, lecz starającej się twardo stąpać po ziemi matki, zarabiającej na życie masażem (Agnieszka Grochowska), jest perfidna działalność urzędników, zamieniających instytucję służącą dobru rodziny w totalitarną machinę, nieliczącą się ze specyfiką wychowania. Film się dobrze ogląda, zastrzeżenia budzi jedynie jednowymiarowa kreacja Ewy Fröling (pamiętamy ją z „Fanny i Aleksander”), odtwórczyni demonicznej biurokratki, której niezrozumiała, tępa złośliwość budzi skojarzenia z kinem niższych lotów.

Obce niebo, reż. Dariusz Gajewski, prod. Polska, Szwecja, 107 min

Polityka 42.2015 (3031) z dnia 13.10.2015; Afisz. Premiery; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Odzyskać dziecko"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną