Film

Powrót jąkały

Karuzelę rodzinnych intryg, morderstw i usuwania pretendentów do władzy udało się przetrwać jedynie Klaudiuszowi, który wśród krewnych znany był jako Klaudiusz Idiota, Klaudiusz Jąkała i który w końcu został cesarzem.

Nic dziwnego, że powstałą w 1934 r. książką natychmiast zainteresowali się filmowcy, wśród nich sam Josef von Sternberg, twórca „Błękitnego Anioła”. Niestety, zdjęcia przerwano po kilku tygodniach, gdy w wypadku samochodowym została ciężko ranna aktorka grająca Messalinę. Dopiero w połowie lat 70. „Klaudiusz” trafił na ekran w dwunastoodcinkowym serialu wyprodukowanym przez BBC.

 „Ja, Klaudiusz” pokazywany był wówczas także w Polsce, ciesząc się ogromną popularnością. Wszystkich zachwycał Derek Jacobi w tytułowej roli, ale też John Hurt, który wcielił się w Kaligulę, czy Sian Phillips grająca Livię, żonę Oktawiana Augusta...

Serial spowodował ogromne zainteresowanie starożytnością, przyczynił się także do kariery historyka Aleksandra Krawczuka, który na szklanym ekranie omawiał zawiłości genealogii rodu julijsko-klaudyjskiego.

Po trzydziestu latach serial powrócił na czterech płytach DVD. Bonusem jest płyta przedstawiająca historię próby ekranizacji „Klaudiusza” w latach 30.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną