Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Film

Wierny ogrodnik

Nie dziwią zatem pojawiające się już w pierwszych scenach odniesienia do wojny w Iraku. Ostrą filipikę przeciw obecności obcych wojsk w tym kraju wygłasza młoda kobieta (Rachel Weisz) podczas wykładu brytyjskiego dyplomaty (Ralph Fiennes). Spór daje się jednak jakoś załagodzić u niej w domu, w łóżku. Tak poznaliśmy głównych bohaterów filmu: ona – urodzona aktywistka, którą boli każda niesprawiedliwość, on uwielbia pracę w ogrodzie i z filozoficznym spokojem spogląda na dziwności tego świata. Biorą ślub, razem wyjeżdżają do Kenii, gdzie ona zacznie się wyżywać w pracy dla ubogich.

To jednak była retrospekcja, naprawdę akcja zaczyna się bowiem inaczej: nad jeziorem w północnej części Kenii znaleziono zwłoki dwojga ludzi, białej kobiety i czarnoskórego mężczyzny. Kobietą jest znana nam aktywistka, towarzyszem jej ostatniej podróży był miejscowy lekarz. W pierwszej chwili motywy mordu nie są znane, zresztą podejrzenia padają także na męża zamordowanej, który miał powody wątpić w jej wierność. Ale „Wierny ogrodnik” to nie jest love story na tle afrykańskich krajobrazów. To trzymający w napięciu thriller polityczny, pokazujący, jak na biedzie kontynentu żerują międzynarodowe koncerny farmaceutyczne. Prawda ta zaczyna docierać do dyplomaty, kiedy dowie się o tajemniczym raporcie, nad którym pracowała żona. Teraz „ogrodnik” przeobraża się w iście romantycznego bohatera, który musi wykonać do końca swą misję, licząc się z tym, że wymaga ona najwyższej ofiary.

Reżyser Fernando Meirelles, twórca filmu „Miasto Bogów”, w którym pokazał życie brazylijskich dzielnic nędzy, w Kenii znalazł podobne pejzaże. Tym razem chciał przypomnieć widzom – gdziekolwiek film będzie pokazywany – oto skrzywdzony kontynent, o którego istnieniu reszta świata nie może zapomnieć, nawet gdyby chciała. Widok czarnoskórej dziewczynki biegnącej za samolotem, w którym mogła znaleźć schronienie, pozostanie na długo w pamięci widza.

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Mieli rusyfikować, a się spolonizowali. Rosyjscy kolonizatorzy na Mazowszu

W XIX w. car sprowadził na Mazowsze rosyjskich kolonistów. Mieli krzewić rodzimą kulturę i zruszczać okoliczną ludność. Zamiast tego Rosjanie sami się spolonizowali.

Violetta Wiernicka
21.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną