Film

Miłość w dekoracjach

Recenzja filmu: „Noc w Ville-Marie”, reż. Guy Édoin

Monica Bellucci i Aliocha Schneider – gwiazda z synem Monica Bellucci i Aliocha Schneider – gwiazda z synem Kino Świat
Wszystko tu jest poważne, dojrzałe, pogłębione, a jednocześnie wydaje się wyjęte i złożone z cytatów, reminiscencji, zapożyczeń.

Monica Bellucci gra w „Nocy w Ville-Marie” gwiazdę srebrnego ekranu ściągniętą na plan do Montrealu, gdzie jej mąż reżyser kręci od 20 lat ten sam wyciskacz łez oparty na jej biografii. Kicz przeplata się z prawdziwym życiem aktorki i nie tylko jej życiem, co rodzi zamierzony dystans i w oczywisty sposób naprowadza na ważny trop – sztuki jako umownej scenerii, gdzie próżno szukać prawdziwych emocji. Paradoksalnie Guyowi Édoinowi, kanadyjskiemu twórcy „Nocy w Ville-Marie”, właśnie o uzyskanie tej emocjonalnej prawdy w filmie chodzi. Wydobyciu jej służyć mają realistycznie kręcone portrety kilku innych związków, m.in. porzuconego przez partnera młodego geja, któremu matka nie chce zdradzić, kto jest jego ojcem. Pielęgniarki nieutrzymującej kontaktu z synem, obwiniającej się o śmierć męża. Ratownika medycznego niemającego odwagi związać się z kochającą go kobietą. Każdy z bohaterów „Nocy w Ville-Marie” jest zraniony, wypalony, na swój sposób nieszczęśliwy. Przejmując się wielowątkowymi, rozrzuconymi niczym puzzle historiami ich nieudanych miłości, ma się jednak wrażenie déjà vu. Wszystko tu jest poważne, dojrzałe, pogłębione, a jednocześnie wydaje się wyjęte i złożone z cytatów, reminiscencji, zapożyczeń. Nielinearna narracja płynnie przeskakująca z jednej postaci w drugą kojarzy się chyba zanadto z oscarowym „Miastem gniewu”. Kontrast między scenami imitującymi prawdziwe życie i przetwarzającymi je w konwencjonalne widowisko – przywodzi na myśl zabawy Almodóvara. Rezultat jest dyskusyjny, ale wart sprawdzenia.

Noc w Ville-Marie, reż. Guy Édoin, prod. Kanada, 101 min

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Miliard ludzi na świecie głoduje. Dlaczego? Bo jest okradanych przez nas – silniejszych i bogatszych

Rozmowa z Martínem Caparrósem, argentyńskim pisarzem, autorem zbioru reportaży „Głód”, o tym, dlaczego prawie miliard ludzi nie ma co jeść – mimo że żywności mamy aż za dużo.

Paulina Wilk
29.03.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną