Film

Demolka

◊ ◊ ◊

Łóżko zastępuje metalowa klatka, na odrapanych ścianach wiszą kolorowe strzępki, zamiast firanek zwykłe gatki, a na podłodze pełno podartej bielizny. Wszystko, co się dało, zostało pocięte, pogięte, pokawałkowane, mieszkanie przypomina instalację, która narodziła się w szalonej głowie bezdomnego artysty. Powracający gospodarz stara się zachować zimną krew i podziwia robotę wykonaną przez wesoły zespół dewastatorów. Śmiechu jest przy tym co niemiara, oczywiście najwięcej na ekranie.

Piszę o tym programie nie dlatego, że mam szansę stać się jego fanką ani nie chcę namawiać do tego czytelników „Polityki”. Warto jednak obejrzeć przynajmniej jeden odcinek, aby przekonać się, jak łatwo z destrukcji zrobić ideologię. Rujnowanie, niszczenie, demolka są bardziej spektakularne niż żmudne budowanie. To oczywiście nie jest żadna odkrywcza prawda, ale być może przypominanie jej ma sens w sytych i zadufanych w sobie społeczeństwach, których członkowie uważają, że są przygotowani na wszystko. Siedzą w komfortowych, wypieszczonych gniazdach, pielęgnując poczucie bezpieczeństwa. Ryann Dunn, szef ekipy dewastatorów, udowadnia, że jest ono wyjątkowo złudne.

Homewrecker (Totalna demolka), premiera 5 lutego, godz. 22.00, MTV Polska

Reklama

Czytaj także

Klasyki Polityki

Jak dzieci odczuwają i rozumieją ból?

Jeszcze na początku lat 80. uważano, że noworodki w ogóle nie odczuwają bólu! A ponieważ nie potrafią werbalnie wyrazić tego, co czują, nie dbano o ich komfort w szpitalach.

Paweł Walewski
08.08.1998
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną