Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Leszcz wśród agentów

Recenzja filmu: „Cienie”, reż. Thomas Kruithof

François Cluzet jako księgowy, który chce uporządkować życie, ale je komplikuje. François Cluzet jako księgowy, który chce uporządkować życie, ale je komplikuje. Mayfly / materiały prasowe
Reżyser przykłada wagę do odtworzenia wizualnego klimatu klasyków z lat 70., thrillerów Alana J. Pakuli czy Sydneya Pollacka.

Łagodny księgowy (François Cluzet, znany z „Nietykalnych”) ma swoje obsesyjno-kompulsywne nawyki, więc – dedukuje na głos na spotkaniu grupy AA – potrzebuje tylko znaleźć porządkującą czas pracę, by życie wróciło do normy. Zaczyna zarabiać przepisywaniem na maszynie nagrań z taśm, podsłuchów francuskich dziennikarzy, polityków czy policjantów. Wstukuje je automatycznie – do czasu aż nie usłyszy nagrania morderstwa pośrednika między francuską władzą a libijskimi porywaczami. Skrybą zaczynają się wtedy interesować, mówiąc Jarosławem Kaczyńskim, różne grupy wpływu, zwalczające się agenturalne frakcje.

Napięcie w „Cieniach” niestety wtedy siada. Choć debiutujący reżyser Thomas Kruithof należy do młodych francuskich filmowców ożywiających kino gatunkowe (wśród nich jest także Julia Ducournau z bardzo dobrym horrorem „Raw”), to Kruithof wagę przykłada do odtworzenia wizualnego klimatu klasyków z lat 70., thrillerów Alana J. Pakuli czy Sydneya Pollacka, a nie do wzmocnienia współczesnego wątku sensacyjnego. Szkoda, bo jest o czym opowiadać. Po wygenerowanym przez Edwarda Snowdena wycieku rosyjska FSB naprawdę kupiła maszyny do pisania, by najcenniejsze informacje trzymać tylko na papierze.

Cienie, reż. Thomas Kruithof, prod. Francja, Belgia, 90 min

Polityka 12.2017 (3103) z dnia 21.03.2017; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Leszcz wśród agentów"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Klasyki Polityki

Uczulenie na ludzi. Skąd się bierze ekstremalna nieśmiałość

Ekstremalna nieśmiałość – tak określa się fobię społeczną. To lęk przed byciem obserwowanym i ocenianym, przed kompromitacją i upokorzeniem. Dziś, gdy przez życie idzie się przebojem, musi być szczególnie dotkliwy. Mało teraz miejsca dla nieśmiałych.

Joanna Podgórska
17.09.2005
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną