Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Krąg mąk

Recenzja filmu: „The Circle. Krąg”, reż. James Ponsoldt

Emma Watson jako początkująca pracownica tajemniczego portalu społecznościowego Emma Watson jako początkująca pracownica tajemniczego portalu społecznościowego Kino Świat
Niewiele w tej ponurej przepowiedni zdrowego rozsądku.

Niepokojące informacje na temat internetowych gigantów regularnie pojawiają się w mediach. Ostatnio czytaliśmy o tym, że Uber interesował się telefonami części użytkowników, nawet jeśli ci wcześniej skasowali aplikację. Jednak Hollywood nieczęsto decyduje się na realizację filmów o technokracjach. Może dlatego, że filmowcy rzadko mają dobry pomysł na wizualne przedstawienie kontaktowania się przez sieć? A ich futurystyczne wizje okazują się po kilkunastu latach nietrafne, przez co film na stałe wypada z obiegu. „The Circle. Krąg” Jamesa Ponsoldta jest właśnie takim hollywoodzkim techno-thrillerem o zagrożeniach prywatności. Filmem niespójnym, mającym jedynie parę razy zaszokować. Choć obsadę ma mocną: Tom Hanks gra człowieka zarządzającego potężnym serwisem, który daje użytkownikom dostęp do wszystkich kont osobistych. Wyznaje filozofię, że brak transparentności jest zagrożeniem dla demokratycznego społeczeństwa. Mimo to Emma Watson, tu w roli dziewczyny zaczynającej pracę w serwisie The Circle, nie ma początkowo etycznych wątpliwości. Jest nawet wdzięczna za inwigilację – gdy bez wyraźnej przyczyny kradnie nocą kajak i wywraca się nim w zatoce San Francisco, zostaje szybko uratowana, ponieważ The Circle akurat umieściło na pobliskiej boi mikroskopijną kamerę przesyłającą obraz do sieci. Niewiele w tej ponurej przepowiedni zdrowego rozsądku.

The Circle. Krąg, reż. James Ponsoldt, prod. Zjednoczone Emiraty Arabskie, USA, 110 min

Polityka 20.2017 (3110) z dnia 16.05.2017; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Krąg mąk"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną