Film

Ewangelia nowego gatunku

Recenzja filmu: „Wojna o planetę małp”, reż. Matt Reeves

Bohater Woody’ego Harrelsona jest wzorowany na postaci Kurtza z „Jądra ciemności”. Bohater Woody’ego Harrelsona jest wzorowany na postaci Kurtza z „Jądra ciemności”. Imperial-Cinepix
Walka dobra i zła jak w klasycznych westernach sprzed wielu dekad.

Duże stosunkowo powodzenie trzeciej części odświeżonej serii o Planecie Małp wynika m.in. stąd, że wcale nie trzeba znać poprzednich odcinków, by docenić apokaliptyczny koncept i rozmach tego widowiska. Dochodzi tu do starcia trzech żywiołów: gatunku ludzkiego wymierającego na skutek zakażenia śmiertelnym wirusem, humanoidalnych małp błyskawicznie rozwijających swoje zdolności intelektualne oraz nieodgadnionych sił natury, które są prawdziwym motorem dziejów. Najbardziej świadomą, złożoną i demoniczną postacią wydaje się grany przez Woody’ego Harrelsona pułkownik dezerter wzorowany na ogarniętej szaleństwem postaci Kurtza z „Jądra ciemności”. Zbrodniarz i sadysta kierujący się osobliwym dekalogiem. Jego antagonistą jest Cesar, charyzmatyczny przywódca stada, ktoś w rodzaju mesjasza głoszącego ewangelię miłosierdzia nowo powstającego gatunku. Oglądając ich pojedynek przypominający walkę dobra i zła w klasycznych westernach sprzed wielu dekad, warto przymknąć oko na dramaturgiczne absurdy (przykładowo: małpy świetnie posługują się kałasznikowami, tylko spróbujcie wyjaśnić, skąd biorą naboje). O poprawności obyczajowej zakazującej pokazywania płci nagich zwierząt nie warto nawet wspominać, bo do tego miłośnicy serii już przywykli.

Wojna o planetę małp (War for the Planet of the Apes), reż. Matt Reeves, prod. USA 2017 r., 140 min

Polityka 30.2017 (3120) z dnia 25.07.2017; Afisz. Premiery; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Ewangelia nowego gatunku"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną