Film

Szekspir wśród szamanów

Recenzja filmu: „Tanna”, reż. Martin Butler, Bentley Dean

Mungau Dain i Marie Wawa jako bohaterowie opowieści o życiu na jednej z wysp Oceanii Mungau Dain i Marie Wawa jako bohaterowie opowieści o życiu na jednej z wysp Oceanii Solopan / materiały prasowe
Niezwykła, poruszająca baśń o tym, jak wrócić do korzeni, słuchając przy tym mądrości przodków.

Punktem odniesienia dla „Tanny” mogą być dzieje zwaśnionych rodów z Werony opisane przez Szekspira w „Romeo i Julii”. Także i tutaj miłość szlachetnych kochanków z nienawidzących się klanów nie znajduje zrozumienia. Mimo dramaturgicznego podobieństwa obie opowieści różni właściwie wszystko. Bohaterami filmu są żyjące współcześnie autentyczne plemiona z Yakel, jednej z wysp Oceanii, kierujące się zasadami tradycyjnego prawa Kastom. Rdzenni mieszkańcy walczyli z kolonizatorami kapitana Cooka, chrześcijańskimi misjonarzami. A teraz prowadzą wojny w obronie swojego terytorium między sobą.

Tanna, reż. Martin Butler, Bentley Dean, prod. Australia, Vanuatu 2015 r., 104 min

Polityka 35.2017 (3125) z dnia 29.08.2017; Afisz. Premiery; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Szekspir wśród szamanów"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022