Film

Ząb za ząb

Recenzja filmu: „Zabicie świętego jelenia”, reż. Yorgos Lanthimos

Lekarz (Colin Farrell) i jego gość (Barry Keoghan) Lekarz (Colin Farrell) i jego gość (Barry Keoghan) Monolith Film / materiały prasowe
Mocna satyra na niestrawną, zadufaną w sobie amerykańską klasę średnią oraz jej sterylną hipokryzję i cynizm.

Twórczość Yorgosa Lanthimosa („Lobster”, „Alpy”, „Kieł”), jednego z najbardziej wyrazistych autorów współczesnego kina, budzi skrajne emocje. Aktorzy niewyrażający żadnych – poza obojętnością – uczuć upodabniają się w filmach Greka do żałosnych figur z teatru absurdu i tak też się zachowują.

Nie inaczej sprawy się mają w „Zabiciu świętego jelenia”, szokującym horrorze podszywającym się pod klasyczny dramat zemsty. Spirala samospełniających się przepowiedni, niepokojące przemiany tożsamości, dziwna organizacja rzeczywistości, gęstniejąca atmosfera przemocy eksplodująca w makabrycznym finale – jednoczesna ostrość i niejasność scen – wywołują nastrój niesamowitości, prawie jak u Lyncha. Nienaturalne wydają się słowa i gesty, przede wszystkim napięte powiązania między parą głównych bohaterów: szanowanym kardiochirurgiem (Colin Farrell) i cierpiącym na zaburzenia nerwowe nastolatkiem (Barry Keoghan). Chłopak przedstawia się jako syn nieżyjącego pacjenta, będąc niejako wyrzutem sumienia lekarza, który nie chce przyznać się do błędu, w wyniku którego ktoś zginął. Perswazją, delikatnym szantażem, a w końcu klątwą chłopak próbuje zaprowadzić „jedyną wyobrażalną sprawiedliwość”.

To mocna satyra na niestrawną, zadufaną w sobie amerykańską klasę średnią oraz jej sterylną hipokryzję i cynizm. Ale też przesiąknięty metafizyczną trwogą dramat, który niesie również zaskakująco bluźniercze przesłanie. W starożytności jeleń utożsamiany był ze świętym zwierzęciem Artemidy, symbolizującym walkę światła z ciemnością. W chrześcijaństwie – z Chrystusem depczącym głowę węża, czyli szatana. W filmie Lanthimosa nie ma jednak miejsca na miłosierdzie.

Zabicie świętego jelenia (The Killing of a Sacred Deer), reż. Yorgos Lanthimos, prod. Irlandia, Wielka Brytania 2017, 121 min

Polityka 48.2017 (3138) z dnia 28.11.2017; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Ząb za ząb"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną