Film

To nie koniec

Recenzja filmu: „Nie jestem twoim murzynem”, reż. Raoul Peck

„Nie jestem twoim murzynem”, reż. Raoul Peck „Nie jestem twoim murzynem”, reż. Raoul Peck Against Gravity / materiały prasowe
Wybitny, nominowany do Oscara dokument haitańskiego reżysera Raoula Pecka oparty jest na nieopublikowanym tekście afroamerykańskiego pisarza Jamesa Baldwina.

Jego wspomnienia o zamordowanych działaczach na rzecz praw obywatelskich: Medgarze Eversie, Malcolmie X i Martinie Lutherze Kingu czyta Samuel L. Jackson. Choć przez cały film tekstowi towarzyszą tylko archiwalne nagrania, to słowa Baldwina dotyczą nie tylko brutalnych, zapisanych na taśmie, wydarzeń końca ery segregacji rasowej w USA. Peck pokazuje też ich trafność w odniesieniu do zdjęć z inauguracji prezydentury Baracka Obamy, z wydarzeń w Ferguson, z protestów ruchu Black Lives Matter. Problem rasizmu nie zniknie, gdy jest wypierany przez część obywateli w imię spokojnej egzystencji. Baldwin to rozumiał, Peck tylko przeciągnął jego myśl w czasie, by pokazać, jak dużo musi się nadal w USA zmienić.

Nie jestem twoim murzynem (I Am Not Your Negro), reż. Raoul Peck, prod. USA, Francja 2016, 93 min

Polityka 48.2017 (3138) z dnia 28.11.2017; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "To nie koniec"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną