Film

Opisać nieopisane

Recenzja kolekcji: „Kieślowski: Antologia Filmowa”

materiały prasowe
W sumie 47 tytułów, dających pełny wgląd w problematykę podejmowaną przez wybitnego reżysera, której horyzont wyznaczały pytania natury etycznej.

To spłata długu wobec wielkiego twórcy i niezwykły dar dla jego wielbicieli. W 22. rocznicę śmierci otrzymujemy niemal komplet twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, zebrany w jednym obszernym wydawnictwie, uzupełniony o filmy dokumentalne poświęcone reżyserowi oraz słynną autobiografię „O sobie”, opracowaną przez Danutę Stok. Po niedawnej kolekcji dzieł Andrzeja Wajdy to kolejna imponująca prezentacja najważniejszych dokonań polskiego kina; namacalny dowód na jego wkład w rozwój sztuki współczesnej. Każdy film Kieślowskiego dotyka tajemnicy istnienia. Mówi o absurdzie, przypadkowości losu, utracie złudzeń. Pokazuje konsekwencje wynikające z myślenia do końca, bez uciekania się do gotowych odpowiedzi na temat idei, dogmatów, Boga. Zmusza do przewartościowania najprostszych kwestii, takich jak praca, uczciwość, spokój, nie mówiąc o tych bardziej skomplikowanych, związanych z chrześcijańskimi wartościami czy korzeniami europejskiej demokracji, wypisanymi na sztandarach francuskiej rewolucji.

Monumentalna antologia zawiera „Dekalog”, wszystkie filmy fabularne i telewizyjne, łącznie z rzadko przypominanym „Krótkim dniem pracy” na podstawie reportażu Hanny Krall „Widok z okna na pierwszym piętrze”. Do całości spuścizny dokumentalnej brakuje jedynie dwóch pozycji: „Nie wiem” – reportażu z 1976 r. portretującego zdjętego ze stanowiska dyrektora huty Silesia (jego dystrybucję zablokował sam Kieślowski) oraz „Siedem dni tygodnia – Warszawa” z 1988 r. – obrazka z życia codziennego przeciętnej stołecznej rodziny, nakręconego w ramach holenderskiej serii CITY LIFE. W sumie 47 tytułów, dających pełny wgląd w problematykę podejmowaną przez wybitnego reżysera, której horyzont wyznaczały pytania natury etycznej. Znaczną część zawartych w zbiorze filmów poddano rekonstrukcji cyfrowej, a rozmach i jakość edytorska czynią z tej kolekcji absolutnie wyjątkowe przedsięwzięcie, co odzwierciedla także cena – 1,5 tys. zł.

Kieślowski: Antologia Filmowa (wydanie kolekcjonerskie) 36 DVD, dystr. Galapagos

Polityka 11.2018 (3152) z dnia 13.03.2018; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Opisać nieopisane"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną