Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Film

Krótkie życie na długie pożegnanie

◊ ◊ ◊ ◊ ◊ ◊

Bezwzględnie korzysta z tego daru, wyciągając od nich pieniądze, aby dalej pić. Jego kumple, przeważnie byli alkoholicy, odrzucają go wówczas. Postępują tak, bo zgodnie z zasadą alkoholik musi sięgnąć dna, aby się odrodzić. Michał pogrąża się w nałogu. Znów próbuje walczyć i znów przegrywa. „Boję się nie pić” – mówi.

W walkę o trzeźwość Michała włącza się reżyser filmu Jacek Bławut, którego twarzy nie widzimy, słyszymy tylko jego głos z offu. Stajemy się świadkami, jak Bławut uczy się postępowania z alkoholikiem. Najpierw naiwnie daje mu pieniądze na jedzenie, które tamten przepija. Potem kupuje mu jedzenie, które Michał sprzedaje albo wymienia, a wreszcie wyciąga sporą sumą od reżysera, opowiadając mu, że jest szantażowany. Bławut wie, że podlega manipulacji, ale nie umie przyglądać się powolnemu samobójstwu. Odchodzi i znów powraca, żeby spróbować jeszcze raz zawalczyć o życie chłopaka.

Jacek Bławut pokazał w swoim dokumencie nie tylko dramat alkoholika, ale także osób walczących o jego powrót do normalności. Pokazał bezradność. Film nie skończy się happy endem, na który wszyscy tak czekali.    

Szczur w koronie, reż. Jacek Bławut, 12 kwietnia, godz. 1.00. To nie pomyłka: doskonały, wstrząsający dokument TVP 2 serwuje nam o tej porze. Już apelujemy o powtórkę w normalnym czasie.

Reklama

Czytaj także

Rynek

Kim pan jest, panie W.? Skąd się wziął i na czym dorobił cichy bohater afery taśmowej

Cała Polska usłyszała o zeznaniach Marcina W. Najpierw, że Marek Falenta sprzedał Rosjanom słynne „taśmy prawdy”; potem, że Michał Tusk przyjął 600 tys. euro łapówki. Ale równie ciekawe jak zeznania są biznesy Marcina W. I jego związki z CBA.

Marek Czarkowski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną