Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Film

Zawód reporter

Recenzja filmu: „Jeszcze dzień życia”, reż. Raúl de la Fuente, Damian Nenow

„Jeszcze dzień życia”, reż. Raúl de la Fuente, Damian Nenow „Jeszcze dzień życia”, reż. Raúl de la Fuente, Damian Nenow Next Film
Powstał smutny, dający do myślenia film o dramacie wyzwalającej się z kolonializmu Afryki, wciąż niemogącej spełnić swojego snu o zaprowadzeniu lepszego porządku społecznego.

Ryszard Kapuściński uważał, że bezstronne dziennikarstwo jest niemożliwe. Zwłaszcza reportaż wojenny był, jego zdaniem, skazany na pewną dozę subiektywizmu. Gdy pisał w latach 70. książkę o konflikcie zbrojnym w Angoli, ciągnęło go do ludzi walczących o sprawiedliwość i wzniosłe idee, których godności starał się bronić. W pewnym momencie stanął jako dziennikarz przed dylematem, czy posiadając tajne informacje, które mogły zmienić bieg historii, miał prawo je wykorzystać, by ratować zagrożoną rewolucję? M.in. tej sprawie poświęcił „Jeszcze dzień życia”, jeden ze swoich najbardziej osobistych tekstów, który teraz doczekał się ekranizacji w zaskakującej formie nostalgicznego, fabularyzowanego dokumentu rysunkowego, kojarzącej się z „Walcem z Baszirem”. Dla hiszpańsko-polskiego duetu reżyserów Raúla de la Fuente i Damiana Nenowa przyjrzenie się zaangażowanej postawie polskiego reportera podmywanej wątpliwościami i niepewnością jest równie ważne jak pytanie o to, jakie skutki ona przyniosła w wymiarze politycznym? Powstał smutny, dający do myślenia film o dramacie wyzwalającej się z kolonializmu Afryki, wciąż niemogącej spełnić swojego snu o zaprowadzeniu lepszego porządku społecznego.

Jeszcze dzień życia, reż. Raúl de la Fuente, Damian Nenow, prod. Polska, Hiszpania, Belgia, Niemcy, Węgry, 85 min

Polityka 44.2018 (3184) z dnia 29.10.2018; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Zawód reporter"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną