Film

Co to jest plebs

Recenzja serialu: „Genialna przyjaciółka”, reż. Saverio Costanzo

W role Lili i Eleny z dzieciństwa wcieliły się debiutantki – Ludovica Nasti (z lewej) i Elisa Del Genio. W role Lili i Eleny z dzieciństwa wcieliły się debiutantki – Ludovica Nasti (z lewej) i Elisa Del Genio. HBO
Zrealizowana z pieczołowitością, wiernością czasom i powieściowemu oryginałowi telewizyjna adaptacja pierwszego z czterech tomów bestsellerowego cyklu Eleny Ferrante o dwóch przyjaciółkach.

Zrealizowana z pieczołowitością, wiernością czasom i powieściowemu oryginałowi telewizyjna adaptacja pierwszego z czterech tomów bestsellerowego cyklu Eleny Ferrante o dwóch przyjaciółkach. Dorastają w biednej dzielnicy Neapolu w latach 50. XX w., ich drogi się rozchodzą i schodzą w różnych okresach życia, są dla siebie wzajemnie swoistym lustrem przez kolejne 60 lat. To opowieść o kobietach, biedzie i o awansie społecznym, podwójnie trudnym, gdy pragnie go ambitna kobieta z ubogiej rodziny. Ale też o południu Włoch, zawsze w cieniu i z kompleksem bogatszej, lepiej prosperującej północy. 

Genialna przyjaciółka, według powieści Eleny Ferrante, reż. Saverio Costanzo, HBO i HBO GO, od 19 listopada, 8 odc.

Polityka 46.2018 (3186) z dnia 13.11.2018; Afisz. Premiery; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Co to jest plebs"

Czytaj także

Ludzie i style

Jak amerykańskie flippery z Francji do Polski trafiły

Flippery, czyli zręcznościowe, elektromechaniczne maszyny do grania, były kiedyś obowiązkowym elementem wyposażenia w barach, hotelach i... nocnych klubach. O ich losach opowiada Marek Jasicki, który importował je z Francji do Polski.

Łukasz Dziatkiewicz
15.09.2019